Bundesliga : Ξανά κορυφαίος ο Γκρέγκοριτς για το 2-0 της Φράιμπουργκ (vid)

Την… πεπατημένη θα έλεγε κανείς ότι ακολούθησε για μια ακόμα φορά η Φράιμπουργκ, που επιβλήθηκε της Κολωνίας με 2-0, στο εναρκτήριο χρονικά σημερινό (17/12) παιχνίδι, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της φετινής Bundesliga.

Βλέπετε, αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για την πρώην αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League με τα «συστατικά» να παραμένουν… αναλλοίωτα, επί της ουσίας. Ήτοι, χωρίς να δεχτεί γκολ και με τον Φλόριαν Γκρέγκοριτς να είναι εκείνος που σημειώνει ξανά τέρμα για την ομάδα του, εν προκειμένω στο 72’ της αναμέτρησης!

Έτσι, ο Αυστριακός σέντερ φορ ισοφάρισε την επίδοση που είχε στην Ευρώπη, φτάνοντας τα τρία γκολ δηλαδή, μετά το χατ-τρικ που έκανε στο ματς με τους Πειραιώτες…

Δέκα λεπτά νωρίτερα, οι «τράγοι» αναγκάστηκαν να μείνουν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ζουλιάν Σαμπό με δεύτερη κίτρινη κάρτα και, ουσιαστικά, από εκείνο το σημείο και μετά τα… πράγματα πήραν τον δρόμο τους.

Για να έρθει η κεφαλιά του Σάλαϊ στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, από τη σέντρα που έκανε ο Γκρέγκοριτς.

Η Φράιμπουργκ έκανε, λοιπόν, το 3×3, ανέβηκε στην έκτη θέση και πλησίασε την πέμπτη Μπορούσια Ντόρτμουντ στους δύο βαθμούς. Την ώρα που η Κολωνία έμεινε μακριά από το «τρίποντο» για δεύτερο σερί ματς και έπεσε στη 15η, ισόβαθμη με την Ουνιόν Βερολίνου, που έχει ματς λιγότερο όμως.