Ο Βέλλιος έκανε ασίστ με…ψαλιδάκι και η Τσβόλε “πλήγωσε” τον Άγιαξ! (vid)

Μία απίθανη φάση της Τσβόλε στο 89ο λεπτό έβαλε φρένο στην αντεπίθεση του Άγιαξ. Πρωταγωνιστής ο Απόστολος Βέλλιος, ο οποίος έβγαλε ασίστ στον Λέναρτ Τι κι αυτός ισοφάρισε σε 2-2 για τη 16η αγωνιστική της Eredivisie.

Σε έναν αγώνα με αρκετές ευκαιρίες, ο Άγιαξ βρήκε δύο γκολ με τον Μπράιαν Μπρόμπεϊ και θεώρησε ότι θα κλείδωνε τη νίκη στο 78′, όταν ο Στίβεν Μπέρχαουζ βρέθηκε προ κενής εστίας, αλλά δεν κοντρόλαρε την μπάλα και δεν κατάφερε να σουτάρει.

Ο Τι είχε μειώσει από το 60′ για τους φιλοξενούμενους, για τους οποίους πέρασε στον αγώνα ο Βέλλιος στο 81′. Στο 89ο λεπτό, σε ένα γέμισμα στην περιοχή, ο Έλληνας επιθετικός επιχείρησε να κάνει ψαλίδι. Η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Γερμανό συμπαίκτη του, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο νίκησε τον Ντιάντ Ραμάι κι ισοφάρισε σε 2-2.

Στον πάγκο του “Αίαντα” κάθισε ο Μιχάλης Βαλκάνης, ο βοηθός του Τζον φαν’τ Σχιπ, που ταξίδεψε στην Αυστραλία για τον γάμο του γιου του.