Νίκησε αλλά τερμάτισε τρίτος ο Προμηθέας (vid)

Ο Προμηθέας ολοκλήρωσε νικηφόρα την πρώτη φάση των ομίλων του Basketball Champions League καθώς πέρασε με 100-97, έπειτα από παράταση, από την έδρα της Οπάβα.

Η ομάδα της Πάτρας τελείωσε τον όμιλο με ρεκόρ 3-3 και μετά από τη νίκη της Ρίτας Βίλνιους επί της Ντιζόν τερμάτισε στην τρίτη θέση, κάτι που σημαίνει πως στα Play-in θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Λε Μαν. Παράλληλα, η Ρίτας θα βρεθεί στον δρόμο του Περιστερίου με τους Λιθουανούς να έχουν τον πλεονέκτημα έδρας.

Παρά το κακό ξεκίνημα (16-8 στο 5′) ο Προμηθέας βρήκε λύσεις με τον Κάουαν στην επίθεσή του και έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας πάρει προβάδισμα ενός πόντου (24-25). Με τον Αμερικανό γκαρντ να συνεχίζει να σκοράρει και τον Ρέινολντς να δίνει λύσεις από τη γραμμή του τρίποντου οι Πατρινοί διατήρησαν το μικρό προβάδισμά τους, ενώ όταν η Οπάβα προσπέρασε λίγο πριν από το ημίχρονο, μπόρεσε να πάρει και πάλι το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια με 52-51.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με τις διαφορές να είναι σταθερά μικρές και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Προμηθέας παρότι προηγήθηκε με 91-84 σχεδόν δύο λεπτά πριν από φινάλε, ήταν άστοχος τόσο εντός παιδιάς όσο και από τις βολές, ως το φινάλε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχου να τρέξουν σερί 7-0 και με τις βολές του Τάουνς να ισοφαρίσουν σε 91-91, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί ο Προμηθέας είχε σταθερά το προβάδισμα με τον Ρέινολντς να γράφει στο φινάλε το τελικό 97-100.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91 (κ.α.), 97-100.

Οπάβα (Τζούντεκ): Τζουρέκα 3 (1), Μορκάν 14 (11 ριμπάουντ), Πέχατσεκ 14, Σίρινα 20 (5), Τάουνς 19 (2), Γκνίαντεκ 5, Κουρίλ 7 (1), Σλάβικ 9 (1), Σβάντρλικ 6.

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κόφεϊ 25 (1), Κάουαν 30 (5 τρ., 11 ασίστ), Κόνιαρης 13 (2), Ρέινολντς 16 (4), Στέφενς 10, Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Τζόουνς 6 (2), Καραγιαννίδης.