Basket League : Η γραμμή των ψηλών έκανε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό | HIGHLIGHTS

Ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα στην 11η αγωνιστική της Basket League επικρατώντας με 84-65 του Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ.

Στο ντεμπούτο του Ναζ Μήτρου Λονγκ με τα ερυθρόλευκα, ο Ολυμπιακός είδε τη γραμμή των ψηλών του να κάνει τη διαφορά καθώς οι Πίτερς, Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του σημειώνοντας μαζί 48 πόντους ενώ είχαν ακόμη 18 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Με τη νίκης τους αυτοί οι Πειραιώτες έφτασαν στο 10-1 και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά οι Πατρινοί που πλέον βρίσκονται στο 2-9, έχουν ρεκόρ 0-5 μακριά από το γήπεδό τους σε αυτό το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου. Ουάσινγκτον (14π.), Όζμπορν (12π.) και Μπράουν (10π.) ήταν οι πρώτο σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.

Το δυνατό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση του έδωσε τη δυνατότητα να ανοίξει από νωρίς της διαφορά. Προηγήθηκε με 14-5 πριν συμπληρωθούν 4 αγωνιστικά λεπτά ενώ με το τρίποντο του Πίτερς το σκορ έγινε 19-9 στο πεντάλεπτο. Ο Αμερικανός μαζί με τον Μιλουτίνοφ συνέχισαν να σκοράρουν με τον Ολυμπιακό να κλείνει την πρώτη περίοδο με 33-17 και στη συνέχεια να φτάνει στο 40-21. Ο Απόλλων με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 40-26 όμως ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος του αγώνα με ένα δικό του σερί 8-0 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 51-28.

Οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στην τρίτη περίοδο έχοντας απαντήσεις στις προσπάθειες του Ολυμπιακού, δίχως ωστόσο να καταφέρουν να ροκανίσουν τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας και στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο τη διαφορά. Με τον Μήτρου Λονγκ να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, ο Ολυμπιακός ανέβασε το προβάδισμά του και πάνω από τους 30 πόντους, με τον Τανούλη να σκοράρει στο 37′ για το 84-53. Στα επόμενα τρία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν σκορ με τον Απόλλωνα να τρέχει ένα σερί 12-0 με τρία τρίποντα και να μειώνει στο τελικό 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65.