Premier League : Χριστούγεννα σε…δίνη η Τσέλσι, έχασε και από τη Γουλβς! (vid)

Δεν σηκώνει…κεφάλι με τίποτα η Τσέλσι! Η Γουλβς έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στους «μπλε» του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, που συνέχισαν τις κακές εμφανίσεις.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος, οι Λύκοι φιλοξένησαν στο Molineux τους Λονδρέζους και πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 2-1, χάρη σε τέρματα του Μάριο Λεμινά στο 51ο λεπτό και του Ματ Ντόχερτι στις καθυστερήσεις (93′), με τον Ιρλανδό μπακ, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο λίγο νωρίτερα, να «κλειδώνει» τη νίκη.

Η Τσέλσι είχε τεράστια φάση να ανοίξει το σκορ στο 32′, ωστόσο ο Στέρλινγκ λειτούργησε εγωιστικά σε μία αδιανόητη χαμένη ευκαιρία, όπου τρεις παίκτες βγήκαν μόνοι απέναντι στον τερματοφύλακα, ενώ το μόνο που κατάφερε τελικά ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 96′ με τον Κρίστοφερ Νκουνκού.

Έτσι, με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Γκάρι Ο’Νιλ έπιασε στη 10η θέση της βαθμολογίας τους «μπλε», με τις δύο ομάδες να έχουν από 22 βαθμούς και να είναι στο -7 από την 7η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Έτσι, με αυτή τη νίκη οι Λύκοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Γουέστ Χαμ και την ισοπαλία με τη Νότιγχαμ, ενώ η Τσέλσι από την άλλη επιστρέφει στις… ήττες, με αυτή να είναι η 8η τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.