Δεν τα κατάφερε στη Ρουμανία ο Άρης

Ο Άρης ηττήθηκε με 90-74 στη Ρουμανία από την Κλουζ Ναπόκα για τη 14η αγωνιστική του EuroCup.

Η κακή αμυντική παρουσία στην τρίτη περίοδο στοίχισε σε μεγάλο βαθμό στον Άρη στη Ρουμανία με αποτέλεσα να ηττηθεί από την Κλουζ (90-74) παραμένοντας ωστόσο σε τροχιά πρόκρισης στη διοργάνωση. Οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 6-8 και πλέον είναι κομβικής σημασίας το ματς της επόμενης εβδομάδας με την Μπουντούτσνοστ στη Θεσσαλονίκη. Από την άλλη πλευρά οι Ρουμάνοι που έκαναν το 2/2 απέναντι στον Άρη ανέβηκαν 10-4 και συνεχίζουν να κρατάνε στο χέρι τους το πλεονέκτημα έδρας για την επόμενη φάση ενώ παραμένουν «ζωντανοί» για τη δεύτερη θέση.

Παρότι ο Άρης κατάφερε να βάλει το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό στην πρώτη περίοδο, είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας χτίσει διαφορά επτά πόντων (45-38) στο ημίχρονο. Παρά τα όποια παράπονα του Καστρίτη για την άμυνα, οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους Ρουμάνους που στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Ο Άρης δέχθηκε 31 πόντους στην τρίτη περίοδο με τους γηπεδούχους να έχουν καλή δημιουργία αλλά και πολύ καλά ποσοστά στην εκτέλεση. Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 24 πόντους (80-56) με την ελληνική ομάδα να βγάζει αντίδραση σε εκείνο το σημείο. Κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά μειώνοντας σε 87-74 με ένα επιμέρους 18-7 σε έξι αγωνιστικά λεπτά, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια με την Κλουζ να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74

Κλουζ (Σιλβάσαν): Γκουζμάν 3, Μέγερις 2, Σίλι 13 (3), Στιπάνοβιτς 16, Κάτε 18, Ματσούκα, Έντι 8 (2), Τζόουνς 17 (2), Ρίτσαρντ 4, Μοκόκα 9.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 13 (2), Σανόγκο, Τολιόπουλος 7 (1), Μπλούμπεργκς 8 (2), Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 14, Χάρελ 8, Μπάνκστον 6, Γκάλινατ 9 (1).