Bundesliga : “Σφαλιάρα” της Γκλάντμπαχ στη Στουτγκάρδη, “έκλεψε” τον βαθμό στο 90+3′ η Βέρντερ (vid)

Η Γκλάντμπαχ δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Στουτγκάρδη, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στη Γερμανία, και νίκησε με 3-1, μετά από μια πειστική εμφάνιση, ενώ είχε τις ευκαιρίες να δώσει και μεγαλύτερες διαστάσεις στο τελικό σκορ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Ρόμπιν Χακ, με τον 25χρονο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 21ο δευτερόλεπτο, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα και διπλασίασε τα τέρματα του στο 19ο λεπτό. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο 25χρονος ακραίος επιθετικός, είχε πετύχει μόλις ένα γκολ στην επαγγελματική του καριέρα από το 2017!

Με εκπληκτικό αριστερό σουτ του Βάγκνομαν η Στουτγκάρδη μείωσε 2-1 στο 56ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι παρά την πίεση που δέχτηκαν κρατούσαν το υπέρ τους σκορ και σε μία αντεπίθεση στις καθυστερήσεις, ο Κονέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Τζόρνταν, έγραψε το τελικό 3-1. Πριν από αυτό το ματς, η Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ είχε χάσει συνολικά 15 αγώνες εντός έδρας από τη Στουτγάρδη στην Bundesliga, οι περισσότερες ήττες που έχει υποστεί απέναντι σε οποιαδήποτε ομάδα της διοργάνωσης. Το πρώτο παιχνίδι του νέου ημερολογιακού έτους, δεν πάει τη Στουτγκάρδη, η οποία έχει ηττηθεί σε κάθε ένα από τους τελευταίους έξι τέτοιους αγώνες!

Νωρίτερα, η Βέρντερ Βρέμης έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις. Οι “πράσινοι” βρήκαν τον δρόμος της ισοφάρισης στο 90+3′, χάρη στο τέρμα του Νίκλας Σταρκ.

Στο πρώτο μέρος, η Μπόχουμ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, με τη Βέρντερ, όμως, να είχε τη διάθεση να παλέψει για το γκολ. Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ήταν πιο απειλητικοί για να πάρουν το προβάδισμα, και με τους φιλοξενούμενους να είχαν “θωρακιστεί” ιδανικά. Το “γόρδιο δεσμό” για την Μπόχουμ, τον έλυσε ο Οστερχάγκε στο 64′. Ο Γερμανός μέσος με άπιαστο σουτ πραγματοποίησε το 1-0, “ξεκλειδώνοντας” την άμυνα των γηπεδούχων. Στη συνέχεια του παιχνιδιού, η ομάδα του Λετς έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της αλλά δεν τα κατάφερε. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και βελτίωσαν την απόδοση τους. Η πίεση απέδωσε καρπούς, καθώς στις καθυστερήσεις ο Σταρκ βρέθηκε στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή και έκανε το τελικό 1-1.