Super League 2 : “Παλικαρίσιος” βαθμός στη Νέα Ευκαρπία για τον Ηρακλή (vids)

Μοιρασιά στο γήπεδο του Μακεδονικού για ΠΑΟΚ Β και Ηρακλή, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Κερδισμένος σαφώς ο Γηραιός, καθώς έπαιζε από 42ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χρουσιέλ, όμως δεν πτοήθηκε και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά θα μπορούσε να κάνει και την ανατροπή.

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ Β έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στον βαθμολογικό πίνακα. Στα θετικά, η επιστροφή του Χισάμ Κανίς στο αρχικό σχήμα της ομάδας του Αλέξανδρου Αλεξιάδη έδωσε πολλά πράγματα, αφού σχεδόν όλες οι απειλητικές καταστάσεις, περνούσαν από τα πόδια του Μαροκινού.

Αναγνωριστικό ήταν, όπως αναμενόταν, το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ Β να παίρνει σταδιακά τα ηνία του αγώνα, και να ψάχνει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα επί του Ηρακλή.

Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή για τον Δικέφαλο ήρθε στο 10′, με τον Κανίς να κουβαλά την μπάλα και να την περνάει στον κατάλληλο χρόνο και χώρο στον Σπυράκο, με το σουτ του τελευταίου να σταματά στα σώματα.

Αυτό το δίδυμο ήταν το πρωταγωνιστικό και στις επόμενες δύο μεγάλες φάσεις του ΠΑΟΚ Β, η μία εκ των οποίων μάλιστα κατέληξε στα δίχτυα.

Σε μια παρόμοια φάση με την πρώτη, ο Κανίς βρήκε τον Σπυράκο στην πλάτη της «κυανόλευκης» άμυνας, με τον τερματοφύλακα Παλαβράκη να έχει απάντηση στο τετ α τετ, κρατώντας το μηδέν στο 23′.

Μόνο όμως για τρία λεπτά. Στο 26′, και μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων, Δαρέλας, Κανίς και Σπυράκος εκτέλεσαν άψογα την κόντρα επίθεση, ο Μαροκινός μοίρασε έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του, που από κοντά έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ Β.

Ο ΠΑΟΚ Β ήταν γενικότερα ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, και απειλήθηκε παρά ελάχιστα, με τις συνθήκες τις αναμέτρησης να αλλάζουν, προς καλύτερο για τους «ασπρόμαυρους», αφού ο Χρουσιέλ είδε, σωστά, τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 41′, με το 1-0 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής εμφανίστηκε αποφασισμένος να ρισκάρει και του βγήκε. Με παίκτη λιγότερο πάλεψε σθεναρά, ισοφάρισε πολύ γρήγορα με τον Δοϊρανλή και στο τέλος του παιχνιδιού είχε δοκάρι.

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Φίλων, Κιτσάκης (80′ Τσοπούρογλου), Κωττάς (46′ Παναγιώτου), Παντεκίδης, Γιαξής, Σνάουτσνερ (55′ Τσίκος), Γκούμας (67′ Ρούμιαντσεβ), Σπυράκος, Δαρέλας, Κανίς (80′ Γκιτέρσος).

Ηρακλής (Περικλής Αμανατίδης): Παλαβράκης, Σιούτας, Βιτλής, Γκμπενιόν, Χρουσιέλ, Έμπο, Πατράλης, Δοϊρανλής (59′ λ.τ Σίλβα), Χειρίτραντας, Σπυρίδης (83′ Κωστόπουλος), Κούστα (66′ Κουντουριώτης)