LaLiga : Στο 90+9′ πήρε τη νίκη κόντρα στην ουραγό Αλμερία η Ρεάλ! (vid)

Έπρεπε να περάσουν 99 λεπτά αγώνα για να μπορέσει η Ρεάλ να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής και φιλότιμης Αλμερία.

Η ομάδα της Μαδρίτης, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την ουραγό στο πρώτο ημίχρονο μετά από γκολ των Ραμαζάνι και Έντγκαρ Γκονζάλεζ, βρήκε την απόλυτη ανατροπή ισοφαρίζοντας αρχικά με γκολ των Μπέλιγχαμ και Βινίσιους με τον VAR να έχει την… τιμητική του με τρεις διαδοχικές αποφάσεις υπέρ της “Βασίλισσας”.

Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο αρχηγός της Ρεάλ, Ντάνι Καρβαχάλ, με κοντινή προβολή έπειτα από κεφαλιά πάσα του κορυφαίου της αναμέτρησης, Τζουντ Μπέλιγχαμ!

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στο «Ελ Σαντάρ» της Παμπλόνα, όπου η Οσασούνα επικράτησε της Χετάφε με 3-2 σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο χάρη σε τέρματα των Ραούλ Γκαρσία (9′) και Μουνιόθ (31′) αλλά η Χετάφε κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Η αρχή έγινε με τέρμα του Μαγιοράλ στο 64′ ενώ στο 68′ ο Νεμάνια Μακσίμοβιτς, που αποτελεί και μεταγραφικό στόχο του Παναθηναϊκού, έκανε το 2-2.

Τελικά, οι Βάσκοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη χάρη σε τέρμα του Αρέσο στο 80ο λεπτό.