Super League : Ακόμα βάζει γκολ στο Περιστέρι η ΑΕΚ!

Τρομερή εμφάνιση της ΑΕΚ στο Περιστέρι, που πέτυχε πέντε γκολ και έχασε ευκαιρίες για άλλα τόσα!

Κορυφαίος για την Ένωση ο Εζέκιελ Πόνσε, που πέτυχε χατ τρικ και την οδήγησε σε περίπατο στο Περιστέρι βάζοντας τέλος στο αήττητο του Ατρομήτου με εμφατική πεντάρα (5-0).

Η νταμπλούχος καλούνταν να βγάλει αντίδραση μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Άρη στα πέναλτι και το 2-2 το αθηναϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» ανεξαρτήτως απουσιών έπρεπε να κερδίσουν στο Περιστέρι τον Ατρόμητο που ήταν σε τρομερή αγωνιστική κατάσταση τρέχοντας αήττητο σερί 13 αγώνων σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Και το έκανε με εκκωφαντικό σκορ και με τον τρόπο. Έπαιξε με ένταση, είχε αποτελεσματικότητα, εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα αέρα και με τον Πόνσε να θυμίζει τον παίκτη της πρώτης του θητείας στην Ένωση πέρασε σαν… σίφουνας από τα δυτικά προάστια.

Η ΑΕΚ έκανε το τέλειο ξεκίνημα στο ματς, καθώς μόλις στα 78 δευτερόλεπτα πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Πόνσε. Ο Αργεντινός φορ εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου από τον Πήλιο, ξεπέρασε τον Ασεβέδο και με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1 για την Ένωση.

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 5′ απείλησε με δεύτερο γκολ με τον Γιόνσον. Ο Δανός χαφ βρέθηκε έπειτα από κόρνερ του Πήλιου σε πλεονεκτική θέση, σούταρε με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Η ΑΕΚ επί της ουσίας εκμεταλλευόταν τον υπέρ της αέρα στο α’ ημίχρονο.

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφθασε σε δεύτερο γκολ πριν συμπληρωθούν το 20λεπτο. Ο Γκατσίνοβιτς έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε στην περιοχή και ο Πόνσε με προβολή έκανε το 2-0. Ο Πόνσε ήταν σε τρομερή μέρα και στο 17′ άγγιξε το χατ τρικ. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ ο Άμραμπατ, ο Αργεντινός πετάχτηκε με προβολή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Πριν καν συμπληρωθεί το 20λεπτο η ΑΕΚ είχε κάνει αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση των τριών βαθμών σε μία έδρα, όπου είχαν γκελάρει τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Ολυμπιακός.

Η ΑΕΚ έλεγχε το ματς, δεν δεχόταν απειλές και στο 29′ έφθασε κοντά και στο 3ο γκολ. Ο Γκατσίνοβιτς έκλεψε στο κέντρο, συνεργάστηκε με τον Τσούμπερ με τον Ελβετό να μην μπορεί να νικήσει τον Τσιντώτα.

Η αγέλη του Αλμέιδα έψαχνε το 3ο γκολ, το άγγιξε στο 34′ με σουτ του Γιόνσον που έδιωξε με υπερένταση ο Τσιντώτας για να έρθει στο 35′ εν τέλει το 0-3. Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, η άμυνα του Ατρόμητου ολιγώρησε και ο Κάλενς με κάτι σαν προβολή σκόραρε.

Η ΑΕΚ με εκπληκτική εμφάνιση είχε καταφέρει σε 35 λεπτά να κάνει «φύλλο και φτερό» τον Ατρόμητο που ερχόταν με τη φόρα του αήττητου σερί των 13 ματς. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 42′ είδε τον Στάνκοβιτς να είναι στο σωστό σημείο στο σουτ του Κούεν.

Το 0-3 έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου με τον αέρα, εν τέλει, να παίζει, είναι αλήθεια καθοριστικό παράγοντα στην εξέλιξη του ματς ως εκείνο το σημείο.

Ο Σάσα Ίλιτς προσπάθησε να κάνει πιο επιθετικό τον Ατρόμητο, ρίχνοντας στο χορτάρι τον Αντζιέλσκι και μαζί με τον Βέργο είχε δύο φορ στο χορτάρι.

Ωστόσο, η ΑΕΚ ήλεγξε πλήρως το ματς και έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά απείλησε με τον Κάλενς μέσα στην περιοχή με ωραίο γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Τσούμπερ έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Τσιντώτας τον σταμάτησε.

Στο 58′ η ΑΕΚ όμως βρήκε το γκολ με τον Εζέκιελ Πόνσε που έκανε χατ-τρικ και έβαλε διαστάσεις θριάμβου στην άνετη νίκη των κιτρινόμαυρων. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν για το πέμπτο γκολ. Αρχικά στο 65′ ο Τσούμπερ έφυγε ωραία στην αντεπίθεση και αφού συνδυάστηκε ωραία με τον Γκατσίνοβιτς έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ωστόσο, στο 67′ βρήκε το γκολ με την υπέροχη κεφαλιά του Γιόνσον, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Πήλιου. Μετά το πέμπτο γκολ η ΑΕΚ έριξε στροφές και το 5-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς) : Τσιντώτας, Κιβρακίδης (46′ Τσακμάκης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (62′ Αθανασίου), Κούντε (46′ Αντζιέλσκι), Έντερ Γκονζάλες, Κούεν, Γιουμπιτάνα (62′ Ρομπάιγ), Βέργος, Βαλένσια (62′ Ντιρκ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα (68′ Φερνάντες), Άμραμπατ (68′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (72′ Πισάρο), Τσούμπερ (72′ Φαν Βέερτ), Πόνσε (68′ Αραούχο).