Serie A : Στο ρελαντί η Γιουβέντους στο Via del Mare (vid)

Προσωρινά στην κορυφή ανέβηκε η Γιουβέντους, μετά το άνετο 3-0 στο Via del Mare επί της Λέτσε.

Οι «μπιανκονέρι» αποδεικνύουν ότι κυλά στις φλέβες τους το αίμα του πρωταθλητή και με τον «καυτό» Ντούσαν Βλάχοβιτς να σκοράρει δυο φορές, άλωσαν το Λέτσε με σκορ 3-0, ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή της Serie A.

Τα 11 γκολ έφτασε ο Σέρβος στο φετινό πρωτάθλημα με τον Μπρέμερ να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση του σκοραρίσματος πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ! O Bλάχοβιτς έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τη Γιούβε στο 59′, ενώ επτά λεπτά αργότερα, έδωσε σοβαρό προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-0!

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στο 85′ ο Μπρέμερ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για τη Γιουβέντους!

Νωρίτερα, η Τζένοα «απέδρασε» από την έδρα της Σαλερνιτάνα με μία σπουδαία ανατροπή (1-2).

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 2ο λεπτό με τον Αγουστίν Μαρτεγάνι, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια.

Η «απάντηση» από την ομάδα της Γένοβας ήταν άμεση, καθώς μόλις στο 13ο λεπτό ο Ματέο Ρετέγκι πάτησε περιοχή κι εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-1.

Στην επανάληψη, η Τζένοα πάτησε το πόδι στο… γκάζι και στο 57ο λεπτό έκανε την ολική ανατροπή χάρη στο εύστοχο πέναλτι από τον Γκούντμουντσον (1-2).