Bundesliga : “Μαγική” βραδιά για τη Στουτγκάρδη, παραλίγο γκέλα η Μπάγερν (vids)

Φοβερή και τρομερή η Στουτγκάρδη, “σκόρπισε” στους πέντε ανέμους τη Λειψία και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες.

Στο γερμανικό Νότο, αναζητούσε την πρώτη νίκη της εντός του 2024 δίχως τον πρώτο σκόρερ της Γκιρασί (Κύπελλο Εθνών Αφρικής) και στο πρώτο ημίωρο του αγώνα της με τη Λειψία ήταν κυρίαρχη, πετυχαίνοντας δύο γκολ, ένα στο 25′ με το πέναλτι του Μιλό κι άλλο ένα με τον Ούνταβ στο 30′, με τον Γερμανό να φτάνει τα 10 γκολ στην Bundesliga.

Το σύνολο του Ρόζε φάνηκε επηρεασμένο από την απουσία του Σίμονς, δεν είχε εμπνεύσεις στο πρώτο μέρος, μείωσε με τον Σέσκο στο 32′ ύστερα από το κόρνερ του Ράουμ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν ασυγκράτητοι αφού τα λάθη στην άμυνα της Λειψίας ήταν αναρίθμητα, ο Λέβελινγκ στο 48′ σημείωσε το 3-1, ο Οπεντά με το 13ο γκολ του στο πρωτάθλημα μείωσε σε 3-2, ωστόσο δύο ακόμη γκολ του Ούνταβ (πρώτο χατ-τρικ στη Bundesliga) στο 56′ και στο 75′ διαμόρφωσαν το εντυπωσιακό 5-2.

Η Λειψία είχε να δεχθεί 5 γκολ στο πρωτάθλημα από τον Απρίλιο του 2018 και παρέμεινε στους 33 βαθμούς με τους θριαμβευτές να πηγαίνουν στους 37.

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε δύσκολα το «διπλό» στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, επικρατώντας με 3-2, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Bundesliga, και συνεχίζει την «καταδίωξη» της πρωτοπόρου Λεβερκούζεν.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν ήταν εντυπωσιακή μία ακόμη φορά, αλλά ήταν αποτελεσματική και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Πάβλοβιτς (23′), Ντέιβις (45’+) και Κέιν (58′), μειώνοντας στον ένα βαθμό τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Για πρώτη φορά η Βέρντερ παραμένει αήττητη για 6ο σερί αγώνα μετά το 22′ και την επιστροφή της στην Μπουντεσλίγκα. Μετά το θρίαμβο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, νίκησε και τη Φράιμπουργκ και για πρώτη φορά στη σεζόν έβαλε τρία γκολ. Ο Μάρβιν Ντουξ με πέναλτι έφτασε τα 8 γκολ στη σεζόν, πρώτος σκόρερ της Βέρντερ (1-0, 8ο λεπτό). Η Φράιμπουργκ ισοφάρισε με πέναλτι του Βιντσέντσο Γκρίφο (1-1, 28ο λεπτό) για το σκορ του μέρους.

Η Φράιμπουργκ αγνώριστη στην επανάληψη, είχε την κατοχή αλλά δεν απείλησε καθόλου. Η Βέρντερ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τον Ντζίνμα (2-1, 53ο λεπτό) και στις καθυστερήσεις ο Αργεντινός Μαλατίνι στο ντεμπούτο του στην Μπουντεσλίγκα ήρθε από τον πάγκο για να καθαρίσει το ματς (3-1, 94′).