Serie A : “Τσίμπησε” βαθμό στο Allianz η Έμπολι και τώρα…τρέχει η Γιουβέντους! (vid)

Γκέλα σε καθοριστικό χρονικό σημείο στο πρωτάθλημα για τη Γιουβέντους, που παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Έμπολι.

Η Μεγάλη Κυρία των δέκα παικτών δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην μαχητική Έμπολι με το παιχνίδι να λήγει 1-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Serie A.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας εννέα ευκαιρίες έναντι τριών της «γηραιάς κυρίας». Η Γιουβέντους στο 18ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μίλικ, γεγονός που έκανε την Έμπολι να βρει αρκετούς χώρους στο γήπεδο.

Τη μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ωστόσο την είχε η ομάδα από το Τορίνο με τον Μιρέτι, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ με τον Βλάχοβιτς, ο οποίος με πλασέ εξ επαφής έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, η Έμπολι βρήκε απάντηση στο 70ο λεπτό με τον Μπαλντάνζι, ο οποίος κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και με σουτ έκανε το 1-1. Ένα λεπτό πριν μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν προειδοποιήσει με τον Κανσελιέρι.

Στη συνέχεια όμως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν κενούς χώρους στις αντίπαλες άμυνες.