Basket League : Διέκοψε την αρνητική παράδοση ο Άρης απέναντι στον Κολοσσό (vid)

Με επιμέρους σκορ 14-9 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και τον Κρις Μπάνκστον να έχει 6/6 βολές στα τελευταία 20’’, ο Άρης νίκησε στο “Nick Galis Hall” τον Κολοσσό (98-91) για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2016-17!

Οι «θαλασσί» είχαν έξι νίκες στις ισάριθμες «επισκέψεις» τους τις προηγούμενες σεζόν πριν τη σημερινή (28/1), αναμέτρηση στην οποία οι «κιτρινόμαυροι» διέκοψαν το σερί του Κολοσσού.

Ο Άρης έδειξε να έχει περισσότερες λύσεις και δυνάμεις στην τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Λόντον Περάντες, Νίκου Καμαριανού μείωσαν σε 76-75, με 7’ και 20’’ να απομένουν για τη λήξη της συνάντησης.

Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, με δύο τρίποντα των Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς, Ρομπέρτο Γκάλινατ διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 84-80, 4’ και 41’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σωτήρης Μπιλλής μείωσε το καλάθι (84-82) για τον Κολοσσό στο 36’ του ματς.

Ο Άρης ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεση στην άμυνα του και με δύο ζευγάρια βολών από τους Ρόνι Χάρελ, Ισμαέλ Σανόγκο ξέφυγε με 88-83 με 1’ και 27’’ να απομένουν για τη λήξη της συνάντησης.

Τη νίκη των γηπεδούχων… σφράγισε με 6/6 βολές στα τελευταία 20’’ του αγώνα ο Κρις Μπάνκστον.

Ο Μπάνκστον ήταν ο δεύτερος σκόρερ του Άρη με 19 πόντους, ενώ είχε ακόμη 6 ριμπάουντ. Ο πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς ο οποίος σκόραρε 20 πόντους με 5/6 τρίποντα.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ακόμη τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Ρόνι Χάρελ που πέτυχε 15 πόντους ενώ πήρε και 6 ριμπάουντ, τον Βασίλη Τολιόπουλο ο οποίος σκόραρε 12 και είχε, επίσης, 8 ασίστ και τους Γκάλινατ, Τζόναθαν Σταρ που πέτυχαν από 10 πόντους.

Ο Άρης τελείωσε το ματς με μόλις 5 λάθη, έναντι 12 των «θαλασσί», που είχαν πρώτο σκόρερ τον Άντριου Γκάουντλοκ με 21 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς.

Tα δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91.