Basket League : Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Πάτρα | HIGHLIGHTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα στην Πάτρα του Προμηθέα με 81-57, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους. Πίεσαν στην άμυνα, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και με επιθετικές αιχμές τους Πίτερς, Ράιτ και Κάνααν έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10π. (11-21). Με καλάθι του Πετρούσεφ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +12 (11-23), όμως οι Πατρινοί βρήκαν περισσότερες λύσεις στη συνέχεια και μείωσαν στους 3π. (22-25). Ωστόσο, οι Μήτρου-Λονγκ και Πετρούσεφ συνεργάστηκαν άψογα και φρόντισαν να αποκαταστήσουν άμεσα την τάξη (28-39 στο 20’).

Ο Προμηθέας, πάντως, δεν εγκατέλειψε τη μάχη… Πίεσε στην άμυνα, «χτύπησε» από την περιφέρεια και πλησίασε στους 3π. (40-43). Και πάλι, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασαν άμεσα. Πίεσαν και εκείνοι με τη σειρά τους στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ και Ράιτ απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 20-5 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18π. (45-63) στο 30’.

Παρά το «ερυθρόλευκο» ρεσιτάλ αστοχίας στο πρώτο 5λεπτο της 4ης περιόδου, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, καθώς αρκετά άστοχοι ήταν και οι γηπεδούχοι (52-65 στο 35’). Στη συνέχεια, οι Λούντζης και Πετρούσεφ «έτρεξαν» μόνοι τους ένα σερί 9-0 (σε λιγότερο από δύο λεπτά), εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20π. (52-72) και «καθάρισαν» οριστικά την υπόθεση νίκη. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +24 (55-59 με τρίποντο του Παπανικολάου 1:41 για τη λήξη και το τελικό 57-81 με καλάθι του Τανούλη).

Δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81.