LaLiga : Μεγάλη νίκη με σκόρερ Δουβίκα για τη Θέλτα, ούτε με την Κάντιθ η Βιγιαρεάλ (vid)

Με δύο γκολ μέσα σε μόλις ένα λεπτό η Θέλτα κατάφερε να βάλει τις βάσεις ώστε να πάρει μία πολύ σπουδαία νίκη, καθώς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από δύο σερί ήττες.

Οι “γαλάζιοι” του Ράφα Μπενίτεθ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στράντ Λάρσεν άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό, με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Νορβηγού, ο οποίος απέφυγε διαδοχικά τρεις παίκτες της Οσασούνα και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ερέρα.

Πριν καν καταλάβουν τι έχει γίνει οι παίκτες της Οσασούνα, ο Στραντ Λάρσεν πήρε και πάλι την μπάλα στα πόδια του, αυτή τη φορά στα δεξιά και με ωραία κίνηση απέφυγε τον αμυντικό και γύρισε την μπάλα στον Ντε Λατόρε που με προβολή έγραψε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος η Οσασούνα είχε συνεχώς την μπάλα στα πόδια της, έκανε κάποιες ευκαιρίες, όχι όμως την κλασική και σου έδινε την εντύπωση πως… 250 λεπτά να κρατούσε ο αγώνας γκολ δεν θα έβαζε. Η Οσασούνα μπορεί να μη σκόραρε, το έκανε όμως η Θέλτα στο 90ο λεπτό με τον Τάσο Δουβίκα, ύστερα από πολύ ωραία πάσα από τον Τζάιλσον και πλασέ του Έλληνα επιθετικού.

Νωρίτερα, η Βιγιαρεάλ έμεινε στο 0-0 με την Κάντιθ. Οι “κίτρινοι” βλέπουν το τρένο για την Ευρώπη να έχει απομακρυνθεί για τα καλά, ενώ θα πρέπει να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικοί από τώρα και στο εξής για να μην μπλέξει σε άλλες περιπέτειες.