Α1 Γυναικών : Με μέταλλο νικητή ο ΠΑΟΚ, πήρε σημαντικό «διπλό» κόντρα στην Πυλαία

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 28-30, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο ο “δικέφαλος”, σπαταλώντας πολλά ελεύθερα εξάμετρα σουτ, επιτρέποντας στις τυπικά γηπεδούχες να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 6-3. Στη συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να ψάχνουν τα… πατήματά τους, βγάζοντας αδικαιολόγητη νευρικότητα στο παιχνίδι τους, κάτι το οποίο αύξησε τη διαφορά, 12-6. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση, και έχοντας καλή αμυντική λειτουργία και ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, μείωσαν στο σκορ, με το 13-9 να είναι αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος.

Το καλό του πρόσωπο έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, δείχνοντας χαρακτήρα και το… μέταλλο του πρωταθλητή. Με πολύ καλή εικόνα στα κρίσιμα σημεία, την απαιτούμενη σοβαρότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Υπερπρωταθλητής Ελλάδος μείωνε σταδιακά τη διαφορά, θέλοντας να φέρει το παιχνίδι στα… μέτρα του. Με συνεχή «ασπρόμαυρη» αντεπίθεση, ο Δικέφαλος πήρε τα… ηνία της αναμέτρησης στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του, 26-28.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» έκαναν εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος και πήραν τη νίκη με 28-30.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-4, 10-5, 12-6, 13-9 (ημχ), 17-14, 20-17, 23-21, 24-23, 26-28, 28-30
Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 9-2, Πέναλτι: 4/4-1/3

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γ. Βακάλης): Σούσκα, Χ. Τροχίδου 1, Ε. Τροχίδου 5, Κουκμίση 9, Τσαρτσίου 1, Α. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 6, Α. Τσιγαρίδα, Βασιλειάδου, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 2, Παναγιωτίδου 3, Γ. Παπαδοπούλου, Α. Παπαδοπούλου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 7, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα, Σεβδίλη 8, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 4, Κουλούρη, Μιλόγεβιτς, Μπουράτο 4, Γκρμπάσεβιτς, Τσικνάκη.