Handball Premier : Ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής, ο Μαντάλινιτς ισοφάρισε στο τέλος για την ΑΕΚ (vid)

Πλησιάζει στην κατάληψη της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου στη Handball Premier ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά και η ΑΕΚ αλληλοεξουδετερώθηκαν (21-21) στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ωστόσο η νίκη της με 27-23 στον πρώτο γύρο τη φέρνει πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Ολυμπιακός έκανε το 21-20 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Μαντάλινιτς είπε την τελευταία κουβέντα της Ένωσης 11 δεύτερα πριν το τέλος. Αυτό ήταν το ντεμπούτο το Ζέλικο Μπάμπιτς στον πάγκο της ομάδας του Πειραιά.

Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με δύο γκολ δύο φορές (15-13, 17-15) αλλά η Ένωση είχε απάντηση. Με γκολ του Σόκολιτς η ομάδα του Μπουζόν προσπέρασε με 17-18 αλλά ο Βίντα ισοφάρισε για την ομάδα του Πειραιά. Στην τελική ευθεία του αγώνα ο Δομπρής διαμόρφωσε το 20-18 αλλά ο Λιάπης ισοφάρισε πάλι για την Ένωση.

Το γκολ του Πασσιά έφερε τον Ολυμπιακό στο 21-20 στο τελευταίο λεπτό αλλά ο Μαντάλινιτς ισοφάρισε αμέσως για το 21-21 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημχ), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/2-2/2

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 1, Κρητικός, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Μίλερ 2, Λέμος, Κεδέρης.