Serie A : Τάσεις…αυτοκτονίας η Γιουβέντους, 2-2 με τη Βερόνα! (vid)

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Γιουβέντους, υποχρεώθηκε σε άλλη μία απώλεια βαθμών μετά το ισόπαλο 2-2 απέναντι στη Βερόνα. Στο πλην εννιά από την κορυφή οι «μπιανκονέρι», απίθανο το πρώτο γκολ των γηπεδούχων!

Αμφότερες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με το παιχνίδι να αποκτά από νωρίς γρήγορο ρυθμό. Η Βερόνα προηγήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό με ένα ασύλληπτο σουτ στην κίνηση από τον Φολορούνσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά από κερδισμένο κόρνερ της ομάδας του Μάρκο Μπαρόνι.

Οι «μπιανκονέρι» επηρεάστηκαν από την… ψυχρολουσία, όμως αντέδρασαν ισορροπώντας, αρχικά, το παιχνίδι. Παρότι δεν απείλησαν ουσιαστικά, είδαν τον Τσατσουά να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι εις βάρος της Βερόνα. Την εκτέλεση από την άσπρη βούλα ανέλαβε ο Ντούσαν Βλάχοβιτς που ευστόχησε και έκανε το 1-1. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλη καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη, η Βερόνα ήταν αυτή που απείλησε ξανά πρώτη, με την κεφαλιά του Μανιάνι στο 46’ να περνά λίγο πάνω από την εστία του Σέζνι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι και «σόκαραν» ξανά τη Γιουβέντους στο 52’ με τον Νόσλιν να δίνει εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Η απάντηση από τη Γιουβέντους ήρθε σχεδόν αμέσως. Μόλις τρία λεπτά μετά, ο Καμπάλ υπέπεσε σε σοβαρό λάθος πουλώντας εύκολα την μπάλα, η οποία κατέληξε στα πόδια του Ραμπιό και αυτός με τη σειρά του ισοφάρισε με κοντινό σουτ σε 2-2.

Το ματς πήρε άγρια ομορφιά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Η Γιουβέντους αναζητούσε την ολική ανατροπή, ενώ οι γηπεδούχοι το τρίτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Σέζνι υποχρεώθηκε σε μία εξαιρετική απόκρουση σε σουτ του Λάζοβιτς στο 64’, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ, μετά την κακή αμυντική λειτουργία των συμπαικτών του. Τέσσερα λεπτά μετά, ήταν σειρά της Γιουβέντους να αγγίξει το γκολ, με τον Βλάχοβιτς να αστοχεί σε κοντινή κεφαλιά.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ανήκε ξανά στη Γιουβέντους και τον Κιέζα που μετά από ωραία ατομική προσπάθεια σούταρε δυνατά, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Μοντιπό. Η Βερόνα δε λύγισε, άντεξε στο φινάλε και το τελικό 2-2 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Το αποτέλεσμα αυτό άφησε την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι εννιά βαθμούς μακριά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ίντερ, ενώ η Βερόνα πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία. Παρέμεινε στην 18η θέση με 20 βαθμούς, όσους έχει και η Σασουόλο.