Serie A : Η Γιουβέντους γλίτωσε στο 90+6′, σοκ για τη Νάπολι στο 90+6′! (vid)

Αναμετρήσεις ακατάλληλες για…καρδιακούς οι δύο πρώτες χρονικά για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Με τον Ρουγκάνι να σκοράρει στο 90+5′ η Γιουβέντους επικράτησε της Φροζινόνε με 3-2 και επέστρεψε στα τρίποντα.

Οι Μπιανκονέρι μετρούσαν τέσσερις σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη και ήθελαν οπωσδήποτε να τα καταφέρουν τώρα μήπως και πάρουν τα πάνω τους ενόψει της συνέχειας. Και η αλήθεια είναι πως μπήκαν καλά στο παιχνίδι αφού μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Βλάχοβιτς από κοντά μετά το γύρισμα του ΜακΚένι. Το ματς, επομένως, ξεκίνησε από το 1-0 αλλά η συνέχεια ήταν απρόσμενη: Σέντρα του Ζορτέα και κεφαλιά του Σεντίρα για το 1-1 στο 14′, κάθετη του Βάλερι και εκτέλεση του Μπρεσιανίνι για το 1-2 στο 27′!

Δύο λεπτά, μάλιστα, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε αναγκαστική αλλαγή αφού τραυματίστηκε ο Ραμπιό και άφησε τη θέση του στον Αλκαράζ, με τους Τορινέζους να ισοφαρίζουν τελικά αμέσως μετά, στο 32′, με πλασέ του Βλάχοβιτς εντός περιοχής. Το πρώτο ημίχρονο, επομένως, έληξε ισόπαλο (2-2) και έτσι θα φαινόταν ότι θα έληγε και το παιχνίδι γενικά, μέχρι που ήρθε η λύτρωση για τους γηπεδούχους στο φινάλε.

Στο 95′ ο Βλάχοβιτς έκανε το γύρισμα με κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ και ο Ρουγκάνι κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έγραψε το 3-2, χαρίζοντας το τρίποντο στη Γιουβέντους που παραμένει στη 2η θέση και συνεχίζει με στόχο να εξασφαλίσει και μαθηματικά την έξοδο στο Champions League.

Στο ματς που ολοκληρώθηκε λίγο πριν, η Νάπολι ήταν αγκαλιά με τη νίκη αλλά στο 90+6′ η Κάλιαρι έκανε το 1-1, με συνέπεια να μείνει στο -11 από την 4η θέση.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την ισοπαλία με την Μπαρτσελόνα στο ντεμπούτο του Φραντσέσκο Καλτσόνα, οι Παρτενοπέι πήγαν στη Σαρδηνία με μοναδικό στόχο τη νίκη προκειμένου να παραμείνουν, όσο δύσκολο κι αν μοιάζει, στη μάχη για έξοδο στο Champions League. Μια μάχη, όμως, την οποία χάνουν αργά αλλά σταθερά αφού οι απώλειες βαθμών συνεχίζονται.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο που βγήκε χωρίς γκολ και με τους Ροσομπλού να είναι πιο επικίνδυνοι, οι Ναπολιτάνοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 65′ με την κοντινή κεφαλιά του Όσιμεν, στην επιστροφή του, μετά τη σέντρα του Ρασπαντόρι. Η πρωταθλήτρια είχε πλέον το προβάδισμα και στα επόμενα λεπτά είχε και κάποιες φάσεις στις οποίες θα μπορούσε να βάλει δεύτερο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη, δεν το έκανε όμως και το πλήρωσε…

Στο 96′ ο Λουβούμπο βγήκε στην πλάτη της άμυνας μετά τη βαθιά μπαλιά του Ντοσένα, κατέβασε και εκτέλεσε τον Μερέτ για το 1-1, με την Κάλιαρι να παίρνει σημαντικό βαθμό για τη μάχη της παραμονής και τη Νάπολι, από την άλλη πλευρά, να είναι πλέον στο… -11 από την 4η θέση.