Super League 2 : “Αέρας” από το Πολύκαστρο ο Μακεδονικός

Στις νίκες επέστρεψε ο Μακεδονικός, περνώντας με σκορ 0-3 από το Πολύκαστρο, την έδρα του Απόλλωνα Πόντου, σε μια κρίσιμη αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο (27′) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παναγιωτούδη, ενώ «σφράγισαν» το τρίποντο στο 80′ και στο 82′ με τα πλασέ των Μπουλάτοβιτς και Σιμόνι στην επιθετική μετάβαση.

Η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά ήταν κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό, δείχνοντας απειλητικές διαθέσεις στο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο με ενέργειες που δεν απέδωσαν όμως κάποια τελική ενέργεια.

Σταδιακά οι «πράσινοι» άρχισαν να ανεβάζουν όλο περισσότερο στροφές και απείλησαν σε δύο πολύ όμορφες επιθέσεις, με τα άστοχα σουτ του Χάσεκ και του Ζαφειράκη.

Στο 26′, ο Αμαραντίδης υπέπεσε σε παράβαση χέρι-πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτούδη. Ο κεντρικός χαφ ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, γράφοντας το 0-1 με το πρώτο του φετινό τέρμα.

Μάλιστα, ο Παναγιωτούδης παρέμεινε «ζεστός» και στα επόμενα λεπτά, ολοκληρώνοντας με πολύ επικίνδυνα σουτ εκτός περιοχής μερικές πολύ όμορφες συνεργασίες και επίθεσης του Μακεδονικού, στο 30′ και στο 36′. Ακολούθησε σουτ του Ζαφειράκη μετά από όμορφη εκτέλεση κόρνερ, το οποίο κόντραρε σε σώματα, αλλά και η μεγάλη στιγμή του Αθηναίου winger στο 45ο λεπτό, όταν απέφυγε τον Καλογέρη στην περιοχή, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Μαρτίνες, που αποσόβησε το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σιρίλ Καλί έφερε στο παιχνίδι τον ποιοτικότερο ίσως ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα, Αλφρέντο Μπλανκ, όμως είχε την ατυχία να τον δει να αποχωρεί τραυματίας στο 72ο λεπτό, με μυικό πρόβλημα. Εκείνο ήταν, μάλιστα, το σημείο στο οποίο ο Απόλλων είχε αρχίσει να εκδηλώνει επιθετικές διαθέσεις, μετά από μερικές ακόμα μεγάλες φάσεις που είχε σπαταλήσει ο Μακεδονικός, με πλασέ του Χάσεκ σε θέση τετ-α-τετ και απόκρουση του Κίναλη (54′), δύο πολύ επικίνδυνα παράλληλα γυρίσματα που εξουδετέρωσε η άμυνα των Ποντίων αμέσως μετά, καθώς και την ωραία ενέργεια και το ευθύβολο σουτ του Σιμόνι που πέρασε άουτ (60′).

Οι γηπεδούχοι ρίσκαραν ανεβάζοντας τις γραμμές τους και στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι χώροι άνοιξαν για τον Μακεδονικό στην πλάτη της κοκκινόμαυρης άμυνας, ενώ ο Απόλλων σημείωσε την καλύτερη φάση του ως τότε με σουτ του Αλμπάνη από το ύψος της περιοχής και με την μπάλα να φεύγει πάνω απ’ την εστία.

Ο Μπουλάτοβιτς προειδοποίησε στο 75′, με τον Κίναλη να αποκρούει ξανά το τετ-α-τετ, στο 76′, με το πλασέ του εν κινήσει από τη σέντρα του Κουλούρη να περνά άουτ, και τελικά έλυσε τον γρίφο με μια πολύ ωραία ατομική ενέργεια στο 80′: ο Σέρβος winger διάβασε τον διάδρομο, ξεχύθηκε απέναντι στον Καλογέρη προσπερνώντας τον έμπειρο αμυντικό του Απόλλωνα και σούταρε σημαδεύοντας τη γωνία, γράφοντας το 0-2.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Σιμόνι σφράγισε τη νίκη, ξεφεύγοντας στην πλάτη της άμυνας, υποδεχόμενος την πολύ όμορφη μπαλιά του Λυμπεράκη και αναβιώνοντας μια συνεργασία που είχε αποτέλεσμα και στη Λιβαδειά: γκολ, 0-3, τρίποντο για τον Μακεδονικό.

Μάλιστα, οι παίκτες του Στέλιου Μαλεζά έχασαν μία ακόμη σπουδαία στιγμή στο 90′, με τον Χερίδη να στρώνει όμορφα στον Κουλούρη που έστειλε με σουτ την μπάλα στην αγκαλιά του Κίναλη.

Με τη νίκη αυτή, ο Μακεδονικός αυξάνει ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες του για είσοδο στα play-off, αποδίδοντας όμορφο ποδόσφαιρο και βελτιώνοντας μέσα στο 2024 και την αμυντική του επίδοση.

Απόλλων Πόντου (Σιρίλ Καλί): Κίναλης, Κάρδαρης, Καλογέρης, Μαρτίνες (72′ Ζαπουνίδης), Αμαραντίδης, Μουμίν, Αγουάδο, Μπούμπας (55′ Ακένα), Αλμπάνης, Ίννος (46′ Μπλανκ, 72′ λ.τρ. Φλένσμποργκ), Σαχόλι

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Μπουκουβάλας, Γρομητσάρης, Σαραγιώτης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ (83′ Μελετίδης), Λεωνιδόπουλος (72′ Κουλούρης), Πάρφιτ (58′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (72′ Τσουκάνης), Σιμόνι (83′ Χερίδης)