Super League : “Επέστρεψε” από το 2-0 ο ΟΦΗ και πήρε βαθμό στους Ζωσιμάδες

Ματσάρα στους Ζωσιμάδες των Ιωαννίνων, με τον ΠΑΣ να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με δύο τέρματα, αλλά τον ΟΦΗ στο τέλος να αποχωρεί από την πρωτεύουσα της Ηπείρου με έναν βαθμό στο…τσεπάκι του.

Το γήπεδο είδε φιλάθλους – κοντά στις 4.000- στις εξέδρες του, μετά από τις 26 Νοεμβρίου και το ματς με την ΑΕΚ. Εκεί και η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα που προηγήθηκε 2-0 πριν ολοκληρωθεί το μισό του.. μισού της αναμέτρησης, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε μόνο ο κόσμος! Ο ΟΦΗ με δύο γκολ του Μπάκιτς στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να μη χάσει ένα χαμένο παιχνίδι. Έτσι τουλάχιστον έδειχνε στο πρώτο 45λεπτο!

Μετά το διπλό στον Βόλο, οι Γιαννιώτες θα μπορούσαν να διπλώσουν τις νίκες τους απέναντι στον ΟΦΗ και να βγουν μετά από τρεις μήνες εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκαν μόνο… σκιές από πλευράς γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο! Τρία ματς αήττητη η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, αλλά με δύο ισοπαλίες. Και χρειάζονται νίκες για να αποφευχθεί ο υποβιβασμός!

Ο Μπάκου στο 7′ αστοχεί, ο Ροσέρο στο 9′ ευστοχεί και ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγείται νωρίς – νωρίς στην αναμέτρηση. Εξαιρετική ενέργεια Τούτου, ασίστ Ριένστρα και 1-0 ο Κολομβιανός. Και παραλίγο και 2-0 ένα λεπτό αργότερα, αλλά ο Μπάουμαν έβγαλε σε κόρνερ τη βολίδα του Τούτου!

Δεν μπήκε στο 10′ το δεύτερο, μπήκε στο 20′. Μετά από το γκολ, ο Ροσέρο πιστώνεται και ασίστ στη στατιστική του αγώνα. Σέντρα πάρε – βάλε του Κολομβιανού, κεφαλιά του Κόντε, που ήρθε με… φόρα από τον Βόλο και προβάδισμα δύο τερμάτων ο ΠΑΣ Γιάννινα!

Ο Βασίλης Σούλης, που βρέθηκε με το ένα πόδι εκτός Ιωαννίνων αλλά σήμερα ήταν βασικός, δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο σουτ του Ισέκα στο 39′ έβγαλε αντίδραση.

Όχι όμως και στο 68′ που στο μακρινό συρτό σουτ του Μπάκιτς – στη μοναδική τελική προσπάθεια του δευτέρου μέρους, μέχρι εκείνο το σημείο- άργησε να αντιδράσει, ο ΟΦΗ μείωσε και έδωσε νέο ενδιαφέρον σε ένα βαρετό μέχρι εκείνο το σημείο, δεύτερο ημίχρονο για όσο ακόμα χρόνο υπολειπόταν για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Ο Μπάκιτς γυρίζει μόνος του το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά το 2-1 στο 68′ κερδίζει πέναλτι και το κάνει γκολ ο ίδιος για το 2-2 στο 83′!

Kαι παραλίγο η μεγάλη ανατροπή στο τέλος, όταν ο Μπάκου έκανε εξαιρετική προσπάθεια αλλά ο Φελίπε δεν κατάφερε να νικήσει τον Σούλη και να γίνει ολική ανατροπή στο ματς!

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Κιάκος, Λιάσος (86′ Λεό), Τζίνο, Ριένστρα (77′ Καραχάλιος), Τούτου, Ροσέρο (86′ Ντεμίρ), Κόντε (77′ Μπάλαν).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (6′ Λουκάο), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγιέγος (63′ Μεγιάδο), Τοράλ (69′ Νέιρα), Μπάκου, Ριέρα (46′ Λουκάο), Ισέκα (62′ Μοσκέρα).