Super League : Ανατροπή στο τέλος για τον Ολυμπιακό, το έκανε ξανά ο Ελ Κααμπί! (vids)

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, όμως στο δεύτερο κατάφερε να το “γυρίσει” και να πάρει ένα ακόμη τρίποντο.

Ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πήρε προβάδισμα με γκολ του Ντουάρτε, στο δεύτερο 45λεπτο όμως δέχτηκε αναμενόμενη πίεση από τους “ερυθρολεύκους”.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε rotation, ωστόσο δεν το πλήρωσε. Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε άνοιξε το σκορ στο 33′ για τους Αγρινιώτες, ο Τορεχόν με αυτογκόλ μετά την προσπάθεια του Μαρτίνς έφερε την ισοφάριση στο 72′, με τον Ελ Κααμπί στο 79′ να δίνει το τρίποντο στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει δίχτυα. Η πρώτη καλή στιγμή των ερυθρόλευκων σημειώθηκε στο 18ο λεπτό. Ο Μασούρας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ποντένσε σούταρε με τη μία, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε νέα στιγμή. Ο Μασούρας έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία από τα αριστερά της περιοχής, όμως δεν έδωσε στην μπάλα κατεύθυνση προς την εστία.

Στη συνέχεια ήταν η ώρα του Καμπράλ να απειλήσει, με τον Πορτογάλο να αστοχεί στο 24′ με σουτ εκτός περιοχής.

Στο 30′ ο Ιμπόρα είχε δική του καλή ευκαιρία. Μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί γύρισε με το κεφάλι στην “καρδιά” της περιοχής, εκεί που ο Ισπανός έκανε το σκαστό σουτ, με τον κίπερ του Παναιτωλικού να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Ο Παναιτωλικός στην πρώτη του τελική προηγήθηκε.

Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Ντίας, o Nτουάρτε μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, οι Αγρινιώτες απείλησαν ξανά με τον Πορτογάλο εξτρέμ, ο οποίος πάτησε με προϋποθέσεις στην περιοχή, αλλά έχασε την κατοχή.

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να βγει πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, δεν κατάφερε να απειλήσει την εσρία του Παναιτωλικού, ο οποίος φρόντιζε να καλύπτει τα μετόπισθεν του. Στο 52′ ο Ντίαζ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πολύ άουτ.

Ο Μεντιλίμπαρ προσπάθησε να διορθώσει την κατάσταση και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο του Έσε, Μαρτίνς και Γιόβετιτς στο 49′. Παρά τις δημιουργικές του δυσκολίες, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζέλσον Μαρτίνς πήρε την μπάλα από τον Τσικίνιο στα δεξιά της περιοχής, έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Τορεχόν έβαλε το πόδι του, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός επέμεινε και τα κατάφερε στο 79′! Ο Ελ Κααμπί εκμεταλλεύθηκε το λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού απ’ τον Μαλή και βγήκε απέναντι απ’ τον Τσάβες. Ο Μαροκινός φορ άνοιξε το κοντρόλ και τσίμπησε προ του πορτιέρε του Παναιτωλικού για να τον αποφύγει. Από πλάγια θέση πλάσαρε για το 1-2 του Ολυμπιακού! Ο Στάγιτς δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα, παρά την υπερπροσπάθεια.

Στο 81′ ο Ζέλσον Μαρτίνς, ο οποίος είχε δώσει πνοή στον Ολυμπιακό και συμμετείχε αποφασιστικά στην ισοφάριση ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε απ’ τον Αλεξανδρόπουλο. Το κοινό χειροκρότησε τον Πορτογάλιο.

Στις καθυστερήσεις ο Πασχαλάκης προχώρησε σε εκπληκτική επέμβαση σε απευθείας φάουλ του Πέρες διατηρώντας ουσιαστικά το 1-2! Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με ένα πολύτιμο τρίποντο απ’ το Αγρίνιο.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) : Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίντζε (67′ Στάγιτς), Μαυρίας, Χατζηθεοδωρίδης (70′ Τορεχόν), Πέρεθ, Φρεντ, Μπουζούκης (61′ Τσιγγάρας), Καρέλης (67′ Ζοάο Πέδρο), Σέρχιο Ντίαζ (61′ Σενγκέλια).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Πασχαλάκης, Ορτέγα, Ρέτσος, Βέζο (89′ Ντόη), Κίνι, Ιμπόρα (59′ Έσε), Τσικίνιο, Ποντένσε, Καμπράλ (57′ Ζέλσον Μαρτίνς, 83′ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (57′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί