Super League : “Ξέσπασε” ο Ατρόμητος και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία

Ο Ατρόμητος ήταν αποφασιστικός στο τελευταίο του ματς στο Περιστέρι για τη regular season και με τη σημερινή του νίκη, μεγάλωσε τη διαφορά από τη ζώνη υποβιβασμού.

Η ομάδα του Σάσα Ίλιτς επικράτησε με 3-1 της Λαμίας, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Super League, ένα αποτέλεσμα που για τους Περιστεριώτες μπορεί να αποδειχθεί ευεργετικό, αφού πήγε τη διαφορά από την προτελευταία Κηφισιά στους επτά βαθμούς. Ο Ατρόμητος πήγε στους 27 βαθμούς, εννιά περισσότερους από την προτελευταία Κηφισιά, ενώ η Λαμία έχει 34.

Οι Φθιωτοί, από την άλλη, μπήκαν στο ματς γνωρίζοντας ότι έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στα Play off, μετά το 3-3 του Αστέρα Τρίπολης με την Κηφισιά λίγο πριν, με αποτέλεσμα να επαφίενται στον ποδοσφαιρικό εγωισμό τους και το “χτίσιμο” βαθμολογικής διαφοράς, σε περίπτωση ισοβαθμίας, προκειμένου να σβήσουν και τον τελευταίο, αν υπήρχε, αστερίσκο.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έψαξε το γκολ από νωρίς. Το… βρήκε κιόλας, μόλις στο 2′, ύστερα από πλασέ του Γιουμπιτάνα, που βρέθηκε απέναντι στον Κοσέλεφ και δεν αστόχησε (1-0).

Ο Ατρόμητος είχε και τον έλεγχο του παιχνιδιού, με δύο τελικές στην εστία στο 10′ και το 16′, με τον Αγκιμπού Καμαρά, πριν η Λαμία απειλήσει για πρώτη φορά στο 18′, με τον Τσιλούλη. Η δεύτερη ήταν και η φαρμακερή.

Στο 26′ ο Μαρτίνεθ “χάζεψε” τρεις παίκτες του Ατρόμητου στο κέντρο και… πέφτοντας έκανε την κάθετη στον Σλίβκα. Ενδιαφέρων, σε αυτήν την περίπτωση, ήταν ο… χαρταετός που πέταξε ο Γιώργος Τζαβέλλας, ο οποίος σήκωσε το χέρι του προς το διαιτητή Τσιάρα -ζητώντας τι; Φάουλ του Ντουκουρέ;- και σταμάτησε να παίζει, με αποτέλεσμα ο επιθετικός της Λαμίας να ντριμπλάρει τον Τσιντώτα και να σκοράρει με το… πάσο του, σε κενή εστία, αφού ο διεθνής αμυντικός παρέμεινε στη θέση του (1-1).

Η Λαμία, σε ένα ματς που υπήρχε αρκετή ισορροπία, αφού ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει στο σετ παιχνίδι, είχε και την καλύτερη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Τσιντώτας έβγαλε σουτ του Μαρτίνεθ στο πρώτο λεπτό. Ο 33χρονος Ισπανός, μάλιστα, τραυματίστηκε από επαφή με τον Τσακμάκη.

Το πόσο επακριβής ήταν η Λαμία φαίνεται από τις τελικές της, καθώς και οι τρεις στο πρώτο ημίχρονο βρήκαν στόχο. Ο Ατρόμητος είχε τις ίδιες εντός εστίας σε συνολικά έξι.

Η Λαμία μπήκε πιο ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καρλίτος, στο τελευταίο παιχνίδι του με τη Λαμία (αντικαταστάθηκε στο 65′ και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο), καθώς συνεχίζει στην Αστάνα, σούταρε στο δοκάρι, με τον Μαρτίνεθ, που συνέχισε κανονικά, να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (2-1).

Ο VAR έδειξε ότι ο Ισπανός είναι ακάλυπτος και έκανε το χατίρι λίγο αργότερα στον Ατρόμητο, αφού ο Βαλένσια πήρε την κεφαλιά, ο Κοσέλεφ απέκρουσε, όμως ο Ανγκέλσκι, που είχε μπει αλλαγή στο ματς στο 58′, σκόραρε προ κενής εστίας.

Ο 23χρονος Χιλιανός δεν σκόραρε σε αυτήν την περίπτωση, όμως το έκανε δύο λεπτά αργότερα, από σέντρα του Γιουμπιτάνα, ο οποίος έκανε εκπληκτική προσπάθεια. Όμως εν τέλει δεν πανηγύρισε, διότι σε αυτήν την περίπτωση όντως ήταν οφσάιντ.

Τα δεδομένα έμοιαζαν να αλλάζουν άρδην στο ματς στο 69′, όταν ο Γιουμπιτάνα πάτησε τον Τζανακόπουλο και δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Ωστόσο, η Λαμία έκανε το απολύτως τίποτα με αυτήν την ευκαιρία. Νωθρή και ράθυμη, όχι απλώς δεν πίεσε, αλλά με ζώνη άμυνας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Ατρόμητου να την τρυπούν από τον άξονα και στην αντεπίθεση.

Ο Κεσχρίντα ήταν λίγο ακάλυπτος όταν σκόραρε σε τετ α τετ με τον Κοσέλεφ στο 78′, όμως ο Ανγκέλσκι, στο 81′, καλυπτόταν, με αποτέλεσμα να μετρήσει το γκολ και να κάνει το 3-1.

Η Λαμία δεν έκανε το παραμικρό για περίπου 40 λεπτά στο παιχνίδι και όταν μείωσε με τον Σλίβκα στο 86′. το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή Τσιάρα, ο οποίος κλήθηκε από τον VAR να δει τη φάση και διέκρινε επιθετικό φάουλ στον Τζαβέλλα.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κεσριντά, Γκονθάλεθ (58′ Ανγκέλσκι), Κούντε, Καμαρά (58′ Κουέν), Γιουμπιτάνα, Βέργος, Βαλένσια

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντνεϊ, Νούνιες (65′ Στάνκο), Τζανδάρης (46′ Τζανδάρης), Σλίβκα, Καρλίτος (65′ Μάλτσι), Μαρτίνεθ