Serie A : “Φεστιβάλ” κόκκινων καρτών για τη Λάτσιο, η Μίλαν πήρε το ματς με Οκαφόρ (vid)

Επιστροφή στις νίκες για τη Μίλαν μετά από δύο σερί γκέλες. Χάρη σε ένα γκολ του Νοά Οκαφόρ στο 88′, οι «ροσονέρι» επικράτησαν με 1-0 της Λάτσιο των δέκα παικτών (στο τέλος έμεινε και με οκτώ) στο «Ολίμπικο» για την 27η αγωνιστική της Serie A και πλησίασαν στον πόντο από τη Γιουβέντους που έχει ματς λιγότερο.

«Χρυσή» αλλαγή για τους «ροσονέρι» αποδείχθηκε ο Οκαφόρ, ο οποίος στο 71ο λεπτό του αγώνα με τη Λάτσιο πήρε τη θέση του Αντλί και στο 88′ πέτυχε το γκολ νίκης με σουτ μετά από φάση διαρκείας και μεγάλη επέμβαση του Προβεντέλ στην αρχή.

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 57΄ (αποβλήθηκε ο Πελεγκρίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα) και αργότερα με 8 (στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα οι Μάρουσιτς και Γκεντουζί) η Λάτσιο έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει ένα πολύτιμο βαθμό, ωστόσο, δεν τα κατάφερε και πλέον δυσκολεύει ακόμη περισσότερο η μάχη για ένα ευρωπαϊκό «εισιτήριο» της επόμενης περιόδου. Πέρα από το γκολ που μέτρησε, η Μίλαν είχε κι ένα ακόμη με τον Λεάο στο 77′ το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ.