Basket League : Προβάδισμα για την τετράδα ο Προμηθέας (vid)

Τις 11 νίκες στην Basket League έφτασε ο Προμηθέας νικώντας για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν τον Άρη με 70-57 για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος και υπερτερεί στην ισοβαθμία με τους «κίτρινους» στη μάχη για την τετράδα.

Με πρώτο σκόρερ τον Χέιλ που είχε 16 πόντους, 18 επιθετικά ριμπάουντ και καλή άμυνα, ο Προμηθέας κατάφερε να μην… πληγωθεί από το αρνητικό πρόσημο στη σχέση ασίστ-λαθη (14-17). Από την άλλη πλευρά ο Άρης έκανε καλή δουλειά στην άμυνα και μάζεψε 16 επιθετικά ριμπάουντ αλλά του στοίχησαν τα 21 λάθη και οι λιγοστές λύσεις στην επίθεση.

Σε μία αναμέτρηση με αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες, ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα από νωρίς και προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό. Με τρίποντο Χέιλ η πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 7-0 στο 3’ κι έτσι κύλησε η αναμέτρηση μέχρι το ημίχρονο αφού ο Άρης δεν έβρισκε τρόπους για ν’ ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Προμηθέας μπήκε μπροστά με 20-14 και στις αρχές της δεύτερης με τρίποντο του Πάπας η διαφορά ανέβηκε στους 13 (27-14) μετά από σερί 7-0 από τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Οι «κίτρινοι» βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75 μείωσαν αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο ημίχρονο (37-29).

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 7-1 την τρίτη περίοδο μειώνοντας στους δύο πόντους (38-36), με συνέπεια το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Στη συνέχεια πάντως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν φτάνοντας μέχρι το τέλος της περιόδου με επιμέρους σκορ 19-12 και τη διαφορά στους 15 (56-41).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα να κάνουν σερί 10-0 (56-51) μέχρι το 34’. Στον χρόνο που απέμενε οι παίκτες του Προμηθέα βρήκαν την ψυχραιμία και τις λύσεις, ώστε να μη σπαταλήσουν περισσότερο τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει, τη στιγμή που ο Άρης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 37-29, 56-41, 70-57.