LaLiga : “Ανάσανε” με Μιγκέθα η Θέλτα, αποχαιρετάει την κατηγορία η Αλμερία (vid)

Η Θέλτα πήρε μια σημαντική νίκη με 1-0 επί της Αλμερία στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga.

Κάπως έτσι η ομάδα του Βίγκο βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας, όντας έξι πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη η Αλμερία δεν… σώζεται αφού βρίσκεται τελευταία με μόλις εννέα βαθμούς.

Η ομάδα του Τάσου Δουβίκα, που αγωνίστηκε βασικός για 60′, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος και μάλιστα σκόραρε στο 21ο λεπτό. Ωστόσο, μετά από εξέταση της φάσης το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, αλλά οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο 65ο λεπτό η Αλμερία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπρούνο Λάνγκα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Θέλτα και μπήκαν μπροστά στο σκορ οχτώ λεπτά αργότερα. Ο Μινγκέθα με ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0, γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.