Serie A : Μεγάλο “διπλό” της Κάλιαρι, ο Σφιντέρσκι “λύτρωσε” τη Βερόνα! (vid)

Ένα γκολ του Κάρολ Σφιντέρσκι, πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη “χρυσάφι” στη Βερόνα, την ώρα που η Κάλιαρι αποχωρούσε από το Carlo Castellani με ένα εξίσου πολύτιμο “διπλό”.

Από τις 13 Ιανουαρίου είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης η Ελλάς Βερόνα, η οποία έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί επικρατώντας με 1-0 της Σασουόλο για την 27η «στροφή» της Serie A.

Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 79′ ο άλλοτε επιθετικός του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σβιντέρσκι στέλνοντας τη Βερόνα στη 16η θέση με 23 βαθμούς. Αντίθετα, η Σασουόλο έμεινε 18η με 20.

Τρίποντο παραμονής η Κάλιαρι στο Έμπολι (0-1), ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Φροζινόνε μεταξύ της τοπικής ομάδας και Λέτσε, στους αγώνες για την 27η αγωνιστική στη Serie Α.

Η Έμπολι ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά του αγώνα της Τοσκάνης, όμως η εμπειρία της ομάδας του Ρανιέρι ήταν αυτή που τελικά κυριάρχησε.

Η Λέτσε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φροζινόνε και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις τους βαθμολογικού πίνακα.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Τσεντίρα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους που δίνουν (επίσης) μάχη για την παραμονή τους, ωστόσο δεν άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους. Στο 61΄ από το αυτογκόλ του Τσεροφολίνι, διαμορφώθηκε το τελικό 1-1.