Basket League : Νίκη για τον Ολυμπιακό με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο | HIGHLIGHTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Λαυρίου με 84-63 για την 20ή αγωνιστική στην Basket League.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα με το Λαύριο, να χτίσει διαφορά και εν τέλει να φτάσει στην επικράτηση με 84-63 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής στην Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 26-10 έβαλαν τις βάσεις για τη 18η φετινή τους νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 18-2. Αντίθετα, το Λαύριο υποχώρησε στο 7-13 και έχασε λίγο έδαφος στην κούρσα για την κατάληψη της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κώστας Παπανικολάου με 19 πόντους και επιπλέον 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Κάναν με 13 πόντους και highlight το buzzer beater στο φινάλε του πρώτο μέρους.

Για το Λαύριο ο Μάρκους Θόρντον ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων καθώς είχε 13, ενώ από 9 προσέθεσαν οι Τζάκσον και Χόχλερ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63.