Serie A : “Τρελό” διπλό της Μόντσα στο Luigi Ferraris! (vid)

Με γκολ του Μαλντίνι στο 80′, η Μόντσα πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στο «Λουίτζι Φεράρις» με 3-2 κόντρα στην Τζένοα, για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στην αναμέτρηση, μόλις στο 8ο λεπτό με τον Πεσίνα, έπειτα από ωραία σέντρα του Κολπάνι. Στο 18′ ο Ντάνι Μότα έβαλε ίσως το τέρμα της αγωνιστικής με ένα απίθανο γυριστό σουτ και πάλι από ασίστ του Κολπάνι. Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός παραλίγο να πετύχει και γκολ έξι λεπτά αργότερα, το σουτ που επιχείρησε όμως μετά την περίτεχνη ενέργειά του, κατέληξε στο δοκάρι του Μαρτίνεθ.

Στο 52′ οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι στο ματς με τον Γκούντμουντσον. Ο Ντι Γκρεγκόριο απέκρουσε αρχικά το πέναλτι του Ισλανδού, εκείνος πήρε όμως το ριμπάουντ και μείωσε στο σκορ για τους «ροσομπλού». Η ισοφάριση ήρθε στο 68′ με τον Βιτίνια, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο. Η ομάδα του Παλαντίνο δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη, με τον Μαλντίνι στο 80′ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.