Basket League : Άνετη νίκη του Κολοσσού επί του ΠΑΟΚ, κάλυψε και τη διαφορά

Με επιμέρους σκορ 50-32 στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός επικράτησε με 95-79 στη Ρόδο του ΠΑΟΚ και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο του στο Top 6 της επόμενης φάσης της Basket League καλύπτοντας τη διαφορά των 12 πόντων που είχε ηττηθεί στη Θεσσαλονίκη στον πρώτο γύρο.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν η τρίτη περίοδος, καθώς μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα του «Δικέφαλου του Βορρά», οι «θαλασσί» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο.

Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και βρήκαν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 22-2 με 8 πόντους του Τάιλερ Πόλεϊ στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου ο Κολοσσός ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων (67-49).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και το +19 (73-54) με 2’ και 12’’ να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ντάνιελ Ουτόμι και μια βολή του Άντριου Γκάουντλοκ.

Με τρεις πόντους του Ιωσήφ Κολοβέρου ο Κολοσσός προηγήθηκε με 20 (82-62) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και με σερί 9-0 με 6 πόντους του Έλβαρ Φρίντρικσον κατέβασε τη διαφορά στους 11 (82-71), 7’ και 26’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στους 10 (85-75) με 5’ και 38’’ να απομένουν για τη λήξη του ματς, αλλά οι «θαλασσί» απάντησαν με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Γκάουντλοκ και μια βολή του Σίμι Σίτου ανέβασαν τη διαφορά στους 16 (91-75) με 3’ και 26’’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης και κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στο ματς του πρώτου γύρου.

Κορυφαίοι του Κολοσσού ήταν ο Γκάουντλοκ με 24 πόντους με 3/5 τρίποντα και 4 ασίστ, ο Πόλεϊ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με 16 πόντους εκ των οποίων οι 4 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Ο Φρίντρικσον με 20 πόντους και 5 ασίστ προσπάθησε περισσότερο από τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79.