Serie A : “Όρθια” στο Τορίνο η Αταλάντα (vid)

Η Αταλάντα πήρε σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την έξοδο στην Ευρώπη, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 από τη Γιουβέντους.

Την ίδια ώρα, οι «μπιανκονέρι» βρίσκονται πλέον τρίτοι αφού νωρίτερα η Μίλαν νίκησε νωρίτερα την Έμπολι και βρίσκεται στο +1, με τους «μπεργκαμάσκι» να βρίσκονται στην εξάδα με 47, όντας στο -4 από την τέταρτη Μπολόνια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κουπμάινερς, ο οποίος αξιοποίησε στο 35ο λεπτό την ασίστ του Πάσαλιτς για να γράψει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, με το σκορ να παραμένει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο δεύτερο μέρος, άρχισαν να ανεβάζουν την πίεσή τους και κατάφεραν σε μικρό διάστημα να βρουν δύο γκολ για την ανατροπή. Κοινός παρονομαστής και στα δύο ο ΜακΚένι, ο οποίος έφτιαξε στο 66’ το 1-1 του Καμπιάσο, ενώ δημιούργησε και το 2-1 που πέτυχε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίλικ.

Ο Κουπμάινερς, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Πήρε ξανά το… όπλο του και στο 75’ σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, «ξενερώνοντας» τη Γηραιά Κυρία που έμοιαζε να έχει πάρει το πάνω χέρι για να διαμορφώσει το τελικό 2-2.