Έχασε στα Πεύκα ο Φίλιππος Βέροιας αλλά…ποσώς τον ένοιαξε!

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη ο Φίλιππος Βέροιας στην 24η αγωνιστική της National League 1, καθώς ηττήθηκε με 81-80 από τους Μαχητές. Αυτό όμως μικρή σημασία έχει καθώς “κλείδωσε” μαθηματικά τη 2η θέση του 3ου ομίλου και ετοιμάζεται για τη Γ’ φάση του πρωταθλήματος!

Σε μια αναμέτρηση ειδικών συνθηκών με συνεχείς διακοπές, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν όντας αρκετά αποτελεσματικοί στην επίθεση και βρέθηκαν να προηγούνται με 31-18. Από εκεί και έπειτα, ο Φίλιππος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας αρχικά να μειώσει τη διαφορά και κατάφερε να πλησιάσει στους οκτώ, με το 49-41 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν το λιγότερο παραγωγικό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά 21 πόντους και να ετοιμάζονται να λύσουν τις διαφορές τους στο 4ο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Φίλιππος φούλαρε για την ανατροπή, θέλοντας να κερδίσει και να ξεμπερδέψει με την υπόθεση των play-off, ωστόσο ήταν ικανός, αλλά όχι αρκετά τυχερός, γνωρίζοντας την ήττα στον πόντο από τους Μαχητές με 81-80.

Μικρή σημασία είχε, εν τέλει, η ήττα στη Θεσσαλονίκη, αφού την ίδια στιγμή ο Λεύκιππος Ξάνθης ηττήθηκε στην Κομοτηνή κι έτσι η ομάδα της Ημαθίας πάει στο ρεπό της, έχοντας εξασφαλίσει μαθηματικά την παρουσία της στη Γ’ φάση της National League 1.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 49-41, 59-52, 81-80

Μαχητές Πεύκων (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 8, Φλιάτης 5, Νώτης 21, Αμπαράς 14 (3), Γαλανίδης 6 (1), Μήνου 8(2), Κιγμέτογλου 11 (3), Χαραλαμπίδης 8(2), Παπασάβογλου.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17 (1), Αποστολίδης 10 (2), Ξενιτίδης 12 (2), Κάτζος 1, Κοτσανος 2, Καραγιώργος 5, Μπένας 13(1), Φλιάτης 8 (2), Μελαδιανός 12 (2).