Super League : Νίκη με…buzzer beater του Βέργου για τον Ατρόμητο!

Το ρολόι έδειχνε το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο ΠΑΣ Γιάννινα βρισκόταν κοντά σε έναν πολύτιμο βαθμό. Όμως κάπου εκεί “μίλησε” ο Νίκος Βέργος!

Ο Ατρόμητος νίκησε 3-2 τον ΠΑΣ στο Περιστέρι και περιόρισε ακόμη περισσότερο τις ελπίδες του για την παραμονή στη Super League αφού τον άφησε στην ουρά μακριά από τις ομάδες που κυνηγά. Την ίδια ώρα οι Περιστεριώτες που έβαλαν το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις με τον Βέργο έπιασαν τον Αστέρα στην κορυφή των play out.

Ο ΠΑΣ είχε πολύ δυνατό ξεκίνημα με πρωταγωνιστή τον Τούτου. Στο 4′ από τη σέντρα του ο Τζίμας είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 7′ πάλι από δική του προσπάθεια ο Τζίμας έστειλε την μπάλα προς την εστία, ο Μαρκετζάνι την κράτησε προτού περάσει τη γραμμή και παρότι αρχικά μέτρησε γκολ στη συνέχεια μέσω υπόδειξης του VAR δεν ίσχυσε.

Ο ΠΑΣ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και τις φάσεις (27′ με Ροσέρο και Ριένστρα, 34′ με Παμλίδη), αλλά στην πρώτη του τελική ο Ατρόμητος έδειξε αποτελεσματικότητα. Από τη γλυκιά σέντρα του Βαλένσια, ο Έντερ Γκονζάλες με απευθείας σουτ νίκησε τον Σούλη για το 1-0 στο 37′. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σούλης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε περίτεχνη εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα.

Στο δεύτερο μέρος ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε άμεσα αλλαγές και πήγε σε 4-4-2 καθώς δεν είχε περιθώριο για κάτι διαφορετικό. Δικαίωση άμεσα στο 49′ με τον φορ πλέον Γιώργο Παμλίδη να κάνει έξοχη ενέργεια και καταπληκτική εκτέλεση εκτός περιοχής που δεν μπόρεσε να αποτρέψει ο Μαρκετζάνι (1-1).

Ο Ατρόμητος, όμως, με τρία νέα πρόσωπα από τον Ίλιτς βρήκε ξανά το προβάδισμα από στατική φάση στο 61′. Εκτέλεση φάουλ του Έρλινγκμαρκ, έξοδος του Σούλη με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Καραχάλιου από την απόκρουση, με τον Γιώργο Τζαβέλλα να γίνεται αποδέκτης και να πετυχαίνει ένα πανεύκολο γκολ, το πρώτο του με τη φανέλα του Ατρόμητου (2-1).

Μεγάλη ευκαιρία είχε ο ΠΑΣ για να ισοφαρίσει ξανά με τον Τζίνο που αστόχησε από κοντά στο 71′ μετά από υποδειγματική επίθεση των συμπαικτών του και γύρισμα του Λεό. Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΣ με τον Λεό στο 73′ με τον Γρηγορίου να έχει κάνει πάλι αλλαγές και στον σχηματισμό. Στο 75′ τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Έρλινγκμαρκ και υπήρξε αγωνία μέχρι να σηκωθεί μετά τις πρώτες βοήθειες και να αποχωρήσει με το φορείο.

Το 2-2 έγινε στο 85′ με κεφαλιά του Ροντρίγκο Εραμούσπε που νίκησε στον αέρα τον Ασεβέδο και τον Μαρκετζάνι, ο οποίος νωρίτερα είχε κάνει τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά του Λεό. Στο 90’+2′ ο Μαρκετζάνι μπλόκαρε το σουτ του Καραχάλιου, με τον ΠΑΣ να πιέζει για τη νίκη.

Όμως στο 90+5′ ο Νίκος Βέργος από μπαλιά του Κούντε πλάσαρε όμορφα από κοντά τον Σούλη και έδωσε το τρίποντο στον Ατρόμητο και έστειλε στην απόγνωση τον ΠΑΣ.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς) : Μαρκετζάνι, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Έρλινγκμαρκ (79′ λ.τ. Ασεβέδο), Ντε Μποκ, Κούεν (55′ Φριντζόνσον), Κούντε, Γκονζάλες, Αγκιμπού (55′ Τζοβάρας), Βαλένσια (56′ Βρακάς), Αντζιέλσκι (70′ Βέργος)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου) : Σούλης, Τούτου, Κιάκος (68′ Τσαούσης), Εραμούσπε, Παντελάκης, Τζίνο, Ριένστρα (46′ Λεό), Λιάσος (46′ Καραχάλιος), Ροσέρο (84′ Ντεμίρ), Παμλίδης, Τζίμας (68′ Ροζάλες)