Αθλήματα - Γενικά

Handball Premier : Χωρίς να φορτσάρει η ΑΕΚ, 31-25 τον Ιωνικό

Στο τέλος ανέβασε στροφές και έφτασε στην επικράτηση με 31-25 η ΑΕΚ κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας για την 20ή αγωνιστική της Handall Premier.

Παρά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, ο “δικέφαλος” βρήκε στις συνέχεια τις λύσεις και πήρε τη 17η φετινή νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το 6-5. Σε εκείνο το σημείο, με αντεπίθεση διάρκειας, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά (10-5). Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 14-12 δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, με την «Ένωση» να σκοράρει στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου σε 15-12.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός και μείωσε σε 16-15. Η ΑΕΚ βρήκε επιθετικές λύσεις κυρίως με τον Κεδέρη και ανέβασε τη διαφορά στο σκορ σε πέντε γκολ(27-22). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την ΑΕΚ να φθάνει στη νίκη με 31-25.

Τα πεντάλεπτα: 5-4, 9-5, 11-7, 13-8, 14-11, 15-12 (Ημ.), 17-16, 22-19, 25-20, 27-22, 30-23, 31-25
Διαιτητές: Γερουλάνος– Γερουλάνος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 1/2-1/3.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος 2, Τόμε, Παπαδιονυσίου 4, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς, Σαλέμ 2, Λέμος 4, Κεδέρης 10.

Ιωνικός ΝΦ (Αρβανίτης): Κιουλτζίδης, Κουκουλάς 6, Αϊβαλιώτης 5, Μελετάκος, Μπραουδάκης 1, Συγγάρης, Αποστόλου 6, Βασιλείου Αγ., Τρούλος, Χαντέλης, Βασιλείου Ι.1, Μπούτος 1, Δεληχρήστος 2, Τοκατζόγλου, Ελοζιέουα 2, Λιόλιος 1.