LaLiga : “Βάλσαμο” με Σέρχιο Ράμος για τη Σεβίλλη, έστειλε την Αλμερία στη Segunda η Οσασούνα (vids)

Είναι από τους ελάχιστους που έχουν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων σε μία απόλυτα καταστροφική σεζόν για τη Σεβίλλη.

Ο Σέρχιο Ράμος γιόρτασε τα 38α του γενέθλια με τον πιο ωραίο τρόπο, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να ξεμπλέξει οριστικά τους Ανδαλουσιανούς από περιπέτειες παραμονής.

Μία κοντινή προβολή του έμπειρου Ισπανού αμυντικού στο 5ο λεπτό ήταν η στιγμή που έκρινε την εκτός έδρας αναμέτρηση στην έδρα της Χετάφε (0-1), με τη Σεβίλλη να κρατάει με μαζική άμυνα την πολύτιμη νίκη που τη φέρνει στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν λίγο, η Οσασούνα δεν είχε δύσκολο έργο στο Mediterráneo κόντρα στην Αλμερία, η οποία μετράει πλέον αντίστροφα για τον υποβιβασμό της στη Segunda. Αρναΐθ και Μπούντιμιρ πέτυχαν τέρματα στα πρώτα δέκα λεπτά του ματς και το μετέτρεψαν σε μια τυπική διαδικασία.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 61ο λεπτό ο Μουνιόθ.