Σημαντικό βήμα παραμονής για τον ΠΑΟΚ Β (photos)

Πρώτο ματς play outs για τον ΠΑΟΚ Β, πρώτο τρίποντο, με το βλέμμα ήδη στραμμένο στο παιχνίδι της προσεχούς Τετάρτης με την Κοζάνη.

Ο “δικέφαλος” κέρδισε 2-1 τον Αιολικό στο ματς της 2ης αγωνιστικής των play outs της Super League 2, είναι αυτή τη στιγμή πρώτος με 18 βαθμούς, την ώρα που η ομάδα της Μυτιλήνης βρίσκεται πλέον στο -5 από την παραμονή.

Το παιχνίδι στο πρώτο του 15λεπτο ήταν σε μεγάλο βαθμό ισορροπημένο. Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τους διαδρόμους κι έγινε πιεστικός, δίχως ωστόσο να καταλήγει σε απειλητικές τελικές προσπάθειες. Στο 29′ πάντως, βρήκε το γκολ με τον Κουαλιάτα να κάνει το γύρισμα και τον Σελιμάι από αριστερά να πλασάρει για το 1-0.

Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ένεκα και του προβαδίσματος, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Αυτοπεποίθηση που έφερε και καλύτερη κυκλοφορία και τελικά ένα δεύτερο γκολ στο 57′, όταν ο Κανίς γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Δαρέλα που έμεινε όρθιος και πλάσαρε για το 2-0.

Ο Αιολικός συνέχισε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπενίτεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Γιαξή, ωστόσο απείλησε στο 66′ με τον Παναγιώτου να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πάντως, να μειώσουν το σκορ σε 2-1 στο 90+3′ με σουτ του Κολλαρά.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Μπαλωμένος , Τσοπούρογλου, Σελιμάι (55′ Φίλων), Παναγιώτου (70′ Κωττάς), Παντεκίδης, Γιαξής, Σνάουτσνερ (77′ Γρόσδης), Σπυράκος, Κουαλιάτα (55′ Μπράντονιτς), Δαρέλας, Κανίς (70′ Σαποβάλοφ)

Αιολικός (Θωμάς Γράφας) : Ντόκιτς, Κολλαράς, Γιοκέ, Ζάκαριτς, Ενομό (69′ Κριμιτζάς), Μπενίτες, Ιγκνιάτοβιτς, Καρανίκας, Μπαλογιάννης, Τριανταφυλλάκος (82′ Καγκελίδης), Ουνγιαλίδης