Στους «4» του ΕΗF European Cup ο Ολυμπιακός!

Μεγάλη και ιστορική πρόκριση για τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του ΕHF European Cup!

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για δεύτερη φορά (25-19) την Κρκα στο Νόβο Μέστο της Σλοβενίας μετά το 31-26 της Ηλιούπολης και για πρώτη φορά στην ιστορία τους θα βρεθούν στους «4» ευρωπαϊκής διοργάνωσης στο χάντμπολ.

Μάλιστα ο Ολυμπιακός ΣΦΠ διεύρυνε το απόλυτο (8/8) νικηφόρο σερί του στην Ευρώπη για φέτος.

Όπως και στο α’ ματς καθοριστικός ήταν ο τερματοφύλακας Κώστας Κοτανίδης που είχε 8/16 επεμβάσεις με 50% αποτελεσματικότητα!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 1-0, στο 2:25, με γκολ του Κάβτσιτς, ο οποίος «έγραψε» και το 3-1, στο 6:29. Ο Μιχαηλίδης διατήρησε το +2 (2-4), στο 7:23 και στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με +4 (2-6), με τον Τζίμπουλα (8:55). Η Κρκα μείωσε σε 6-5, ο Τζίμπουλας έδωσε και πάλι διαφορά δύο τερμάτων (5-7), στο 17:46, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν στην άμυνα, δέχθηκαν 3-0 σερί και βρέθηκαν για πρώτη φορά πίσω (8-7). Σάββας (8-8, 25:33) και Βίντα (26:46) έβαλαν ξανά μπροστά (8-9) τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κράτησε το προβάδισμα, με την Κρκα να προσπερνάει (10-9). Ο Παπαβασίλης, στο 29ο λεπτό, ισοφάρισε και διαμόρφωσε το 10-10 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-10 και 12-11, αλλά οι Βίντα (38:17) και Κάβτσιτς (39:19) έδωσαν και πάλι το προβάδισμα (12-13) στον Ολυμπιακό! Η ελληνική ομάδα δεν κατέβασε… ταχύτητα και ξέφυγε με +3 (13-16), με ωραίο γκολ του Βίντα, στο 42ο λεπτό, με τον Πασσιά να διατηρεί τη διαφορά των τριών τερμάτων (14-17), σκοράροντας στο 46:16. Στο 51:23, ο Τζίμπουλας έδωσε «αέρα» πέντε γκολ (17-21) στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι συνέχισαν με υψηλές «στροφές» και έφτασαν στο 24-18, με τον Καραμπουρνιώτη, στο 58ο λεπτό! Το τελικό 25-19 «έγραψε» ο Σάββας, με γκολ στο τελευταίο λεπτό!

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 5-6, 6-7, 8-7, 10-10 (ημχ), 14-16, 16-19, 18-22, 19-25
Διαιτητές: Γιόβιτς- Αρναούτοβιτς (Βοσνία), Παρατηρητής: Λέβιν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/4-1/1

Κρκα (Σκόκο): Ράουχ, Μπραντέσκο, Μαιστόροβιτς 5, Μούχιτς 5, Λ. Ράσο, Βούκιτς 1, Στανόγεβιτς 1, Ν. Ράσο 1, Νίκολιτς 4, Μπράγερ, Λάβριτς, Μάτκο 1, Ντέργκαντς, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 1.

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 5.