Basket League : Πρώτο «διπλό», παραμονή και πλεονέκτημα για την Καρδίτσα | HIGHLIGHTS

Θέση στην κούρσα για τη συμμετοχή στα πλέι οφ πήρε η Καρδίτσα που στην πρεμιέρα των play outs νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 95-88. Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν με ρεκόρ 8-15 όμως οι Θεσσαλοί έχουν δύο νίκες στα τρία μεταξύ τους παιχνίδια, αποκτώντας έτσι το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Παράλληλα με αυτό το αποτέλεσμα η Καρδίτσα εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην Basket league και ταυτόχρονα ψαλίδισε οριστικά τις ελπίδες του Απόλλωνα. Επίσης, αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας φετινή νίκη για τη θεσσαλική ομάδα.

Ο ΜακΚάλουμ με 14 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ και μόλις ένα λάθος στο τέλος της αναμέτρησης, ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που είχαν επίσης τον Μακ με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, τον Μπιουκάναν με 18 πόντους και τον Καμπερίδη με 14. Η Καρδίτσα κατάφερε να εκμεταλλευτεί πλήρως τα λάθη των αντιπάλων της έχοντας 24 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Από την άλλη πλευρά, για το Λαύριο που ήταν άστοχο από μακρινή απόσταση στην 4η περίοδο, ο Καστανέδα τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, αλλά 2/8 τρίποντα, ο Μουράτος είχε 19 πόντους και 6 ασίστ, ο Χόρχλερ 12 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Μουρ τελείωσε με 16 πόντους.

Το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακό καθώς σε σερί 10-0 προηγήθηκαν με 10-2 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τετράλεπτο. Το Λαύριο αντέδρασε και με οκτώ πόντους του Χόρχλερ μείωσε σε 18-19, πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 18-21. Με τον Μπουκιάναν να σημειώνει έξι σερί πόντους, η Καρδίτσα ξέφυγε εκ νέου με 21-27 όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 8-0 με πέντε πόντους του Καστανέδα με το οποίο ανέτρεψαν την εικόνα και προσπέρασαν με 29-27 στο 14′. Και πάλι όμως οι Θεσσαλοί, αυτή τη φορά με διαδοχικούς πόντους του Μακ Κάλουμ, βρήκαν τρόπο για να ανοίξουν τη διαφορά και να ξεφύγουν με +12 (34-46), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας 7 πόντους προβάδισμα (42-49).

Η Καρδίτσα μπήκε το ίδιο εντυπωσιακά και στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Καμπερίδη να δίνει λύσεις πίσω από τα 6,75μ. ξέφυγαν και πάλι με 48-60. Πέντε σερί πόντοι του Μουράτου βοήθησαν το Λαύριο να μειώσει σε 55-60 στο 25′ ενώ με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 61-64 στο 27′. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να φτάσουν σε απόσταση ενός σουτ (68-70) και με τρίποντο από τον Μουράτο στις αρχές της τέταρτης περιόδου προσπέρασαν με 72-70.

Το επιμέρους σκορ 13-2 της Καρδίτσας στο επόμενο πεντάλεπτο της έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει με 9 πόντους με τον Καμπερίδη να κάνει το 74-83 στο 36′. Ο Μουρ κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ (78-83) όμως η Καρδίτσα πήγε και πάλι σε διψήφια διαφορά (78-88). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά όμως οι Θεσσαλοί εκμεταλλεύτηκαν τον χρόνο και τη διαφορά φτάνοντας στη νίκη με 95-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 42-49, 68-70, 88-95.