Serie A : Είδε…φως μετά από καιρό η Γιουβέντους! (vid)

Σε κρίσιμο…σταυροδρόμι για τη συμμετοχή στο επόμενο Champions League, η Γιουβέντους έβγαλε αντίδραση.

Χάρη στο γκολ του Γκάτι από το πρώτο ημίχρονο, η… μέτρια Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Φιορεντίνα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα

Στο πρώτο μέρος, η Φιορεντίνα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν ήταν απειλητική προς την εστία του Σέζνι. Η Γιουβέντους βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις τα γκολ της ακυρώθηκαν για οφσάιντ.

Τελικά, έκανε το 1-0 με τον Γκάτι να σκοράρει με κοντινή προβολή στο 21΄. Λίγο πριν το ημίχρονο, η Φιορεντίνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Μπιράγκι πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέζνι.

Στην επανάληψη, η αναμέτρηση προσέφερε «φτωχό» θέαμα, με τη Φιορεντίνα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 74΄, όταν ο Σέζνι υποχρεώθηκε σε μία εξαιρετική απόκρουση στο σουτ του Γκονζάλες.

Από εκεί και έπειτα, η Γιουβέντους υπερασπίστηκε το υπέρ της σκορ μέχρι το φινάλε. Η νίκη έφερε την ομάδα του Αλέγκρι στους 62 βαθμούς και στο «μαξιλαράκι» των τεσσάρων βαθμών από την Μπολόνια, ενώ η Φιορεντίνα παρέμεινε στους 43 βαθμούς και στη δέκατη θέση.