Serie A : Νάπολι από τα…παλιά στο U-Power, άφησε δύο βαθμούς στο Benito Stirpe η Μπολόνια (vids)

Η Μόντσα προηγήθηκε νωρίς, η Νάπολι όμως της έβαλε τέσσερα γκολ μέσα σε 13 λεπτά και νίκησε με 4-2.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καθόλου καλά για τους Παρτενοπέι αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 9ο λεπτό από την κεφαλιά του Τζούριτς που πρόλαβε τον Ζουάν Ζέσους μετά τη σέντρα του Τζερμπίν από αριστερά. Στο 27′ οι γηπεδούχοι έκαναν αναγκαστική αλλαγή με τον Μότα να αφήνει τη θέση του στον Μαλντίνι, στο 40′ ο Κβαρατσχέλια έχασε την ευκαιρία για την ισοφάριση και τελικά όλα άλλαξαν στο β’ μέρος.

Στο 55′ ο Οσιμέν με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ανγκισά έκανε το 1-1, στο 57′ ο Πολιτάνο έκανε το 1-2, στο 61′ ο Ζιελίνσκι με πλασέ έγραψε το 1-3, στο 62′ ο Κολπάνι με σουτ μείωσε σε 2-3, στο 68′ ο Ρασπαντόρι έγραψε το 2-4 στην επαναφορά μετά την απόκρουση του Ντι Γκρεγκόριο σε σουτ του Ντι Λορέντσο και η Νάπολι πήρε τη νίκη και είναι στο -10 από την 4η θέση.

Νωρίτερα, φρένο στην πορεία της Μπολόνια προς το Champions League πάτησε η Φροζινόνε, η οποία όμως παρά τον βαθμό, παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού στη Serie A. Οι Rossoblu ήταν τυχεροί που ο Σαλεμάκερς δεν είδε κόκκινη για το μαρκάρισμα στον Ζορτέα, όμως παρότι είχαν την κατοχή σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και έμειναν στη λευκή ισοπαλία απέναντι στο σύνολο του Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο.