Ευρεία νίκη για τον Ολυμπιακό στο εξ αναβολής και τώρα ο ΠΑΟΚ

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, την Τετάρτη (10/4), καθώς επικράτησε με 41-31 του ΑΣΕ Δούκα στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, σε εξ’ αναβολής ματς για την 21η αγωνιστική της Handball Premier.

Κόντρα στον Δούκα, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, προηγήθηκαν με 19-14 στο πρώτο ημίχρονο και 24-18 στο ξεκίνημα του δεύτερου, φτάνοντας σε μία ακόμη νίκη στην Ηλιούπολη, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Το Σάββατο (13/4, 18:00), η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, για την 22η και τελευταία «στροφή» στην κανονική περίοδο της Handball Premier.

Με γκολ του Παπαβασίλη, στο 7:50, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +2 (5-3), με τον Δούκα να ισοφαρίζει σε 6-6 και 8-8. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στο ματς, ο Βίντα επανάφερε τη διαφορά των δύο τερμάτων (10-8) για τον Ολυμπιακό, με τον Σάββα να την ανεβάζει στο +3 (12-9), σκοράροντας στο 18:15. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο «στροφές» και «έκλεισαν» το ημίχρονο με +5 (19-14), με τέρμα του Σλίσκοβιτς (28:56).

Στο 37ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με 24-18, με ένα ακόμα γκολ του Σλίσκοβιτς, με τον Πασσιά να «γράφει» το +7 (36-29), στο 52:20. Το τελικό 41-31 διαμόρφωσε ο Τζίμπουλας, στο 59:26.