Serie A : Βαθμός “χρυσάφι” στο San Siro για την Κάλιαρι (vid)

Σπουδαία επιτυχία για την Κάλιαρι, που με γκολ του Βιόλα στο 82ο λεπτό, πήρε πολύτιμη ισοπαλία στο San Siro από την πρωτοπόρο και βέβαιη πρωταθλήτρια Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Σκουφέτ να αποκρούει το σουτ που επιχείρησε ο Μπαρέλα.

Μετά την προειδοποιητική βολή, η Ίντερ σκόραρε στο 12ο λεπτό με κοντινή προβολή του Τουράμ, μετά το γύρισμα του Σάντσες.

Λίγο αργότερα, ο Μπαρέλα έκανε με εντυπωσιακή «κρεμαστή» κεφαλιά το 2-0, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη ουσιαστική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη, οι «νερατζούρι» πλησίασαν στο 2-0 με τον Ντι Μάρκος, όμως η «βολίδα» που εξαπέλυσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής σταμάτησε πάνω στον εξαιρετικό Σκουφέτ που την έστειλε κόρνερ.

Ο Ιταλός τερματοφύλακας είχε ξανά απάντηση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου, κρατώντας την Κάλιαρι μέσα στο ματς.

Και οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στην πρώτη τους καλή φάση στο ματς, ισοφαρίζοντας με τον Σομουρόντοφ στο 65’.

Η Ίντερ πήρε ξανά το προβάδισμα εννέα λεπτά αργότερα. Κέρδισε πέναλτι στο χέρι του Μίνα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαλχάνογλου νικώντας τον Σκουφέτ για το 2-1.

Παρ’ όλα αυτά, ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν παράτησε το παιχνίδι. Στο 83ο λεπτό, η άμυνα της Ίντερ δεν απομάκρυνε την μπάλα και ο Βιόλα, που μόλις είχε περάσει στον αγώνα, την τιμώρησε ισοφαρίζοντας από κοντά σε 2-2. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Με την ισοπαλία αυτή, η Ίντερ έφτασε τους 83 βαθμούς, ενώ η Κάλιαρι με 31 βαθμούς βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.