LaLiga : Διαφεύγει τον κίνδυνο η Σεβίλλη, “γκέλες” για Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ (vids)

Την πιο καθοριστική νίκη σημείωσε την Κυριακή (14/4) κόντρα στη Λας Πάλμας (0-2) η Σεβίλλη, που τη φέρνει στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη.

Το δεδομένα έγειραν υπέρ των φιλοξενούμενων σχεδόν με το… ξεκίνημα. Κι αυτό διότι είδαν τον Κόκο να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα μόλις στο 6′! Η ομάδα του Κίκε Φλόρες, όπως είναι λογικό, άρχισε να απειλεί, για να ανοίξει το σκορ στο 43′ με την κεφαλιά του Εν Νεσίρι. Εάν και άργησαν -και αγχώθηκαν, καθώς η Λας Πάλμας δημιούργησε τις δικές της ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο- η Σεβίλλη βρήκε και δεύτερο γκολ στο 90+3′ με κοντινό τελείωμα του Λουκεμπάκιο.

Απότομη προσγείωση για την Αθλέτικ Μπιλμπάο που έχασε μία χρυσή ευκαιρία να παραμείνει κοντά στη μάχη για ένα εισιτήριο για το επόμενο Champions League, αφού η αδιάφορη Βιγιαρεάλ την τιμώρησε στις καθυστερήσεις. Το κίτρινο υποβρύχιο έχασε πέναλτι με τον Ζεράρδ Μορένο (11’) στο ξεκίνημα του ματς, σε ένα παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον διαιτητή, ο οποίος απέβαλε για ασήμαντη αφορμή τον Κομεσάνια στο ξεκίνημα της επανάληψης (46’). Οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα με ωραία εκτέλεση του Σανθέτ, όμως η Βιγιαρεάλ στις καθυστερήσεις έκανε ην ανατροπή. Με αμφισβητούμενο πέναλτι για χέρι του Μπερσίς, ο Παρέχο έκανε το 1-1 στο 95ο λεπτό και έκανε το Σαν Μαμές να σιγήσει.

Με πέναλτι στο 88’, η καταδικασμένη ουραγός Αλμερία πήρε ισοπαλία 2-2 στο Σαν Σεμπαστιάν από τη Σοσιεδάδ, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία να εδραιώσει την έκτη θέση της La Liga και να πλησιάσει την πέμπτη Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το 0-1 (Εμπαρμπά 30′) σε 2-1 (Μπέκερ 32′, Οϊαρθάμπαλ 59′), όμως στο τέλος ο Ζουμπέλντια (87′) υπέπεσε σε πέναλτι και μάλιστα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Εμπαρμπά δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και ισοφάρισε σε 2-2 από τα 11 μέτρα. Η Αλμερία πήρε άλλον έναν βαθμό, έφτασε τους 14, όμως με ισοπαλίες δεν πρόκειται να σώσει την κατηγορία (πέντε στα οκτώ τελευταία ματς). Η σωτηρία απέχει 14 βαθμούς (Θέλτα 28 β.) και οι επτά τελευταίες αγωνιστικές θα πρέπει να είναι πολύ πιο παραγωγικές.

Τέλος, η Γρανάδα επικράτησε με 2-0 της Αλαβές στο “Nuevo Estadio de Los Cármenes”. Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε… ιδανικά για τους γηπεδούχους. Ο Ουζούνι άνοιξε το σκορ στο 9′ με χτύπημα πέναλτι. Στο 38′ ο Μπογιέ διπλασίασε τα τέρματά τους και τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, την οποία εν τέλει κατέκτησαν. Κάπως έτσι, η Γρανάδα -που παραμένει στην 19η θέση- έχοντας πλέον 17 βαθμούς, αν και απέχει κατά 11 από τη Θέλτα. Ταυτόχρονα, η Αλαβές έμεινε 14η με 32 πόντους και συνεχίζει να νιώθει… ασφαλής.