Bundesliga : “Αυτοκτόνησε” η Κολωνία, νίκη παραμονής για τη Βόλφσμπουργκ (vids)

Η Λειψία δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της Χάιντενχαϊμ, αλλά κατάφερε στα τελευταία λεπτά να πάρει τη νίκη με 2-1, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Bundesliga, και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, που δίνει το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σέσκο στο 42ο λεπτό, με τη Χάιντενχαϊμ να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντοβεντάμ για να έρθει ο Οπέντα στο 85′ να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Λειψίας.

Ήττα σοκ για την Κολωνία εντός έδρας με 2-0 από την Ντάρμσταντ και πλέον ο υποβιβασμός είναι όλο και πιο κοντά. Στο 57’ ο Κλάρερ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, που ουσιαστικά έχουν πέσει και στο 91’ ο Βίλχελμσον σημείωσε το τελικό 2-0 για τη Ντάρμσταντ.έκαν το 0-2

Ματσάρα ήταν το Χόφενχαϊμ – Γκλάντμπαχ που έληξε 4-3 για τους γηπεδούχους. Στο 36’ ο Βέγκχορστ έκανε το 1-0 και ο Χακ στο 39’ ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Χοφενχάιμ πήρε προβάδισμα με 3-1 με γκολ του Πρέμελ στο 58’ και του Καμπάκ στο 66’. Η Γκλάντμπαχ, ωστόσο, μείωσε στο 78’ με γκολ του Χακ σε 3-2 και ο ίδιος στο 89’ με τρομερή έμπνευση δεξιά εκτός περιοχής έκανε σέντρα σουτ και αιφνιδίασε τον γκολκίπερ για το 3-3. Η Χόφεναϊμ, όμως, πήρε τη νίκη στο 91’ με 4-3 με δεξί πλασέ του Σταχ εντός περιοχής.

Σημαντική εντός έδρας νίκη για την παραμονή πέτυχε η Βόλφσμπουργκ κόντρα στην Μπόχουμ με 1-0. Στο 39’ ακυρώθηκε γκολ του Οστερχάγκε για την Μπόχουμ και στο 43’ ο Βιντ πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους, σκορ που δεν άλλαξε έως το φινάλε.