Premier League : Ρίχνει την…καρδάρα με το γάλα η Λίβερπουλ, νέα απώλεια βαθμών (vid)

Ο Απρίλιος αποδεικνύεται καταστροφικός για τη Λίβερπουλ, που μετά το Europa League χάνει το…τρένο και του τίτλου.

Οι Reds έμειναν στο 2-2 στην έδρα της Γουέστ Χαμ και λένε σιγά σιγά “αντίο” στον τίτλο στην Αγγλία, έχοντας δώσει περισσότερα ματς από Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι, που είναι από πάνω της στη βαθμολογία. Τρίτη απώλεια βαθμών για τους “ρεντς” τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές στην Premier League.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 43ο λεπτό με τον Μπόουεν, έπειτα από ασίστ του Κούντους. Οι Reds ωστόσο κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι “τούμπα”.

Ο Ρόμπερτσον αρχικά ισοφάρισε στο 48ο λεπτό, με το αυτογκόλ του Αρεολά να βάζει σε θέση οδηγού τη Λίβερπουλ. Τα σφυριά δεν είχαν πει την τελευταία τους “κουβέντα”, με τον Μάρκος Αντόνιο να φέρνει ξανά το ματς στα ίσα στο 77′.

Η Λίβερπουλ το πάλεψε μέχρι του τέλους. Στο 89ο λεπτό ο Έλιοτ εξαπέλυσε βολίδα εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω. Το 2-2 παρέμεινε με τους Reds να φεύγουν από το Λονδίνο με τον πόντο.