Premier League : Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της η Άστον Βίλα! (vid)

Σημαντική απώλεια βαθμών για την Άστον Βίλα, που βρέθηκε να κερδίζει με 2-0 την Τσέλσι αλλά στο τέλος να παίρνει μόνο έναν βαθμό.

Εκκρεμούν μόλις πέντε ημέρες, πριν από τον πρώτο, ευρωπαϊκό ημιτελικό της Βίλα από το 1982. Ένα τεράστιο βράδυ για τον αγγλικό σύλλογο, ο οποίος θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο «Βίλα Παρκ», με στόχο να πάρει ένα αποτέλεσμα, που θα του επιτρέψει να έρθει με μεγαλύτερη ασφάλεια στον Πειραιά.

Προτού φτάσουμε όμως στο παιχνίδι της Πέμπτης, είχε να αντιμετωπίσει την Τσέλσι του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο. Ή για να το θέσουμε πιο σωστά, την «πληγωμένη» Τσέλσι του Ποτσετίνο, η οποία προερχόταν από τα πέντε γκολ που δέχθηκε στο «Έμιρεϊτς», που σηματοδότησαν την πιο «βαριά» ήττα από την Άρσεναλ στην ιστορία της.

Και όμως, ενώ μεσολάβησαν τέσσερις ημέρες από τότε, η Άστον Βίλα φρόντισε να της δείξει με χαρακτηριστική ευκολία πως… δεν ήταν τυχαίο. Για την ακρίβεια, της το απέδειξε για 45 λεπτά, διότι στην επανάληψη, απλώς επιδόθηκε στο να διατηρήσει το αποτέλεσμα και «πληγώθηκε» ανεπανόρθωτα.

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το εντυπωσιακό 2-2; Η ομάδα του Ουνάι Έμερι προηγήθηκε αρχικά μόλις στο 4ο λεπτό με γκολ του Κουκουρέγια.

Ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις, ταράχτηκε μόνο λίγο από το 16ο λεπτό μέχρι και το 27’, για δύο συγκεκριμένα γεγονότα. Αρχικά, για το γκολ του Τζάκσον στο τέταρτο, που εν τέλει δεν μέτρησε, και εν συνεχεία για την αναγκαστική αλλαγή του Γιούρι Τίλεμανς, με τον Ντιαμπί να παίρνει τη θέση του.

Λίγο έλειψε οι «μπλε» να ισοφαρίσουν στο 34ο λεπτό, αλλά ο Τζάκσον έστειλε την μπάλα αμαρκάριστος στο αριστερό δοκάρι του Μαρτίνες.

Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι και το 42ο λεπτό. Διότι τότε ο Ρότζερς έκανε με πανέξυπνο σουτ το 2-0 και επί της ουσίας έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη συνεχόμενη επικράτηση της ομάδας του!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, κάτι ο τραυματισμός του Τίλεμανς, κάτι η αναγκαστική αλλαγή και του Μαρτίνες, με τον Όλσεν να παίρνει τη θέση του, έβαλαν ξανά τους «μπλε» στο παιχνίδι. Ο Μαντουέκε μείωσε στο 62ο λεπτό και η Τσέλσι κυριάρχησε στον απόλυτο βαθμό μέχρι και το φινάλε.

Δικαίως λοιπόν βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Γκάλαγκερ να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 80’, κάνοντας… κόλαση τα τελευταία λεπτά. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, επικό παιχνίδι από τον Μόισες Καϊσέδο, στην κορυφαία του εμφάνιση μετά τη μεταγραφή του από την Μπράιτον στην Τσέλσι, έχασε τεράστια ευκαιρία να κερδίσουν οι φιλοξενούμενοι, με το γκολ του Ντισασί να ακυρώνεται στο 95ο λεπτό για φάουλ!