Bundesliga : Ξανά δεύτερη η Μπάγερν, ακόμα βάζει γκολ στο Merck-Stadion η Χόφενχαϊμ! (vid)

Μπορεί ο Τούχελ να προχώρησε σε πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την Μπάγερν Μονάχου να νικήσει με αρκετή άνεση τη Βόλφσμπουργκ.

Ο Ντέιβις βρήκε τον Ζβόναρεκ με μία υπέροχη πάσα και αυτός μόλις στο 4ο λεπτό έκανε το 1-0. Εξαιρετική κίνηση από τον νεαρό Κροάτη, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Βαυαρών. Ο Γκορέτσκα διπλασίασε γρήγορα το προβάδισμα της ομάδας του, με ένα υπέροχο τελείωμα μέσα από την περιοχή για το 2-0, στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Σαραγόσα προσπάθησε να γράψει και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ, όμως το σουτ που δοκίμασε στο 56ο λεπτό, σταμάτησε πάνω στον αντίπαλο κίπερ. Ο Κίμιχ έφτασε κοντά στο γκολ, στο 62ο λεπτό, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Νωρίτερα, η Χόφενχαϊμ διέλυσε με 0-6 την Ντάρμσταντ και κρατάει στα χέρια της ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Η ομάδα του Πελεγκρίνο Ματαράτσο διέλυσε από το πρώτο μέρος τους γηπεδούχους και με το εντυπωσιακό σκορ, ανέβηκε μία εβδομάδα πριν το τέλος στην 7η θέση που υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Δύο γκολ από Μπεμπού (2’, 51’), άλλα δύο από τον Μπάιερ (6’, 44’) και από ένα των Καντέραμπεκ (22’) και Καμπάκ (26’) έκαναν το 0-6 από το 51ο λεπτό, με τη Χόφενχαϊμ να σηκώνει το πόδι από το γκάζι και να αρκείται σε μισή ντουζίνα γκολ.