Premier League : Ούτε στο Old Trafford “κόλλησε” η Άρσεναλ! (vid)

Αποφασισμένη να το πάει μέχρι τέλους είναι η Άρσεναλ!

Χάρη σε γκολ του Τροσάρ η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε νίκη από “χρυσάφι” μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» επί της ξανά κάκιστης Γιουνάιτεντ (0-1) και πήγε στο +1 από τη Σίτι, που παίζει την Τρίτη ματς τίτλου με την Τότεναμ.

Μπορεί οι “κόκκινοι διάβολοι” να μη διανύουν μία καλή αγωνιστική περίοδο και η Άρσεναλ να είναι εξαιρετική εντός του 2024, όμως το ματς στο «Ολντ Τράφορντ» ανέδειξε μία άποψη που ισχύει για κάθε «μονομαχία» του Big 6: το ότι σε τέτοιου είδους αναμετρήσεις δεν υπάρχουν φαβορί, πράγμα φυσικά που έγινε αντιληπτό και για τη Λίβερπουλ, όταν έπαιξε δις σε αυτό το γήπεδο.

Οι «κανονιέρηδες» όμως, ήταν σοβαροί και έκαναν ακριβώς ό,τι έπρεπε, προκειμένου να φύγουν νικητές για δεύτερη φορά από το Μάντσεστερ, τα τελευταία 14 χρόνια. Ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, θα φτάσουν πιθανώς τους 89 βαθμούς και μένει να δούμε αν η Μάντσεστερ Σίτι θα κάνει «γκέλα» απέναντι στην Τότεναμ, ώστε να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Η πρώτη απειλή ήρθε από την πλευρά της, μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Γουίλιαμ Σαλιμπά να παίρνει κεφαλιά προς τα πίσω από κόρνερ, αλλά τον Μπισάκα να απομακρύνει.

Ακολούθησε μία εντός εστίας τελική προσπάθεια του Σάκα, ένα λεπτό μετά, που μπλόκαρε ο Ονάνα, ενώ στο 4’, ο Πάρτεϊ γλίστρησε σε νευραλγικό σημείο, αλλά το σουτ του Χόιλουντ ήταν κακό, καθώς γλίστρησε.

Φτάσαμε στο 0-0 στο 20ο λεπτό και εκεί έκανε την εμφάνισή του ένα μεγάλο λάθος του Καζεμίρο. Ο Ονάνα απομάκρυνε, ο Βραζιλιάνος μέσος (στόπερ σήμερα) δεν σκέφτηκε καν το… οφσάιντ και ο Χάβερτς έφτιαξε ένα εύκολο γκολ για τον Λεάντρο Τροσάρ, με τον Βέλγο να κάνει το 1-0!

Και από εκεί και πέρα, και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, η Άρσεναλ επέλεξε να διαχειριστεί το προβάδισμά της. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, παρότι έμοιαζε ασταθής αμυντικά και είχε και ένα σουτ του Τομιγιάσου στο 26’, που κόντραρε στα σώματα.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν κάθε συζήτηση, είχαν τη στιγμή τους με Ράις και Σάκα στο 55’, αλλά μία ασυνεννοησία των Γουάιτ και Σάκα στο 60΄, λίγο έλειψε να κοστίσει. Το σουτ του Γκαρνάτσο όμως δεν ήταν καλό και το 1-0 παρέμεινε.

Η κατοχή της μπάλας είχε περάσει στους Λονδρέζους, που αναζητούσαν ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» το τρίποντο. Ο Έντεγκααρντ έφτασε κοντά στο 65’, αλλά ο Ονάνα μάζεψε, ενώ η αμέσως επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 77’, από ένα ακόμη σουτ του Γκαρνάτσο.

Εν τέλει, το 1-0 υπέρ της Άρσεναλ παρέμεινε μέχρι τέλους, με τον Ονάνα να αποκρούει εντυπωσιακά ένα σουτ του Μαρτινέλι, του Ράις και μία κεφαλιά προς τα πίσω, και η Άρσεναλ πλέον αναμένει ένα «δώρο» της Τότεναμ, με τα δεδομένα του πρωταθλήματος να ξεκαθαρίζουν επί της ουσίας, το βράδυ της Τρίτης!