Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου (82-58) Τέσσερις πόντους ο Τσαρτσαρής

παναθηναϊκός-αλμπαΟ Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του με εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας με άνεση της Άλμπα με 82-58 την στιγμή που στην Μαδρίτη η Ρεάλ έχανε από την Μάλαγα σε ένα ματς που θύμισε Master Chef…

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ για 30 λεπτά και… χαλαρώνοντας, φυσιολογικά στην τελευταία περίοδο, πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 82-58. Το σημαντικό για τους «πράσινους» είναι πως αντέδρασαν ιδανικά μετά την ήττα στην Μάλαγα και τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισαν όλη την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά στο τέλος τους τα… χάλασε η Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι έχασαν από την Μάλαγα με 74-77. μέσα στην έδρα τους σε ένα παιχνίδι που το… μαγείρεμα πήγε… σύννεφο. Η εξέλιξη αυτή ουσιαστικά… τρέναρε την πρόκριση του Παναθηναϊκού, ο οποίος ούτως ή άλλως πρέπει την επόμενη εβδομάδα να πάει στην Ισπανία και να υποχρεώσει την Ρεάλ στην δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα της.

Δεκάλεπτα: 21-11, 50-28 67-37, 82-58

Παναθηναϊκός : Μπράμος 4, Ματσούλις 16, Ούκιτς 8, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 6, Μπανκς 8, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2, Σχορτσανίτης 10.

Άλμπα Βερολίνου : Σούλτζε, Νι, Σαφαρτζικ 6, Τόμπσον 5, Μπίαρς 4, Ντζέντοβιτς 8, Μιράλλες 4, Γουντ 9, Τραορέ 6, Φόστερ 5, Ίντμπιχι 6, Μόρλει 5.